2019.03.22. 16:34
Népi hagyományokkal ismerkedhettek meg
A Pásztortűz Egyesület szervezésében Tavaszi és nyári hagyományaink címmel folkloristák, néprajzkutatók tartottak előadásokat a napokban a Kiskunhalasi Martonosi Pál Városi Könyvtárban. Az érdeklődők megismerkedhettek a régi idők népszokásaival, a parasztság szellemi kultúrájával, jeles napjaival.
Terendi Viktória néprajzkutató-muzeológus a vásárhelyi hímzés praktikáit mutatta be
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Pozsgai Ákos
Az eseményt Erhardt Györgyi, a könyvtár igazgatója nyitotta meg. Terendi Viktória, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum néprajzkutatója-muzeológusa A vásárhelyi nép örökké nyíló virágai című előadásában a helyi hímzés különleges praktikáit mutatta be. A vásárhelyi hímzéshez a racka és cigája juhok hosszú szőréből font fonalat használták. A Tornyai János Múzeumban látható állandó kiállításon az 1700-as években készült darabok is megtalálhatók.
A rendezvény a makói József Attila Múzeum munkatársainak előadásaival folytatódott. Nagy Gábor néprajzkutató a dél-alföldi juhászok zenei hagyományairól, a magyar duda elterjedéséről beszélt a jelenlévőknek. A pásztorok jellegzetes eszközének, a kolomp készítésének rejtelmeibe is beavatta az érdeklődőket. A hangszereket meg is szólalta a népzenészként is tevékenykedő előadó.
Szikszai Zsuzsanna, a múzeum igazgatója előadásában a magyar hagyományokról beszélt. Elmondta, hogy március régi magyar neve a böjtmás hava, az elnevezés a húsvét előtti nagyböjt második havára utal, míg a régi idők kalendáriumában a június nyárelő vagy Szent Iván hava néven szerepelt.