Spacebuzz oktatási program

2 órája

Virtuális űrutazáson jártak a jakabszállási diákok

Legyél Te is űrhajós, a Föld nagykövete! E mottó jegyében sajátítják el a Spacebuzz oktatási programot a jakabszállási iskola 4/b osztályosai, Sántha Melinda tanítónővel. A féléves képzés csúcspontja a virtuális űrutazás volt.

Sebestyén Hajnalka

A program a gyerekeket elkalauzolja az űrhajósok világába a tananyagba illeszthető tizenkét küldetés során, melyből hatot már sikeresen vettek. Alig várták a nagy napot, hogy maguk is űrhajóssá válhassanak. A virtuális űrutazás hatalmas sikert aratott. 

virtuális űrutazás, Jakabszállás, diákok
Virtuális űrutazáson jártak a jakabszállási diákok
Fotó: Sebestyén Hajnalka

Spacbuzz program

Játszva tanulhatnak a gyerekek a Földről, a világűrről az ingyenes oktatási program keretében. Sántha Melinda tanítónő az előző tanévben regisztrált a képzésbe, melyhez minden eszközt biztosított a Spacebuzz Alapítvány. A program a 10-12 éves gyerekeket szólítja meg. A 12 küldetés során megismerik a világűrt, a Föld bolygót, a Naprendszert, továbbá klíma- és környezetvédelmi szemléletük felelősségteljessé válik, kommunikációs és együttműködési képességeik, valamint kreativitásuk fejlődik. 

Imádják a gyerekek a programot

Sántha Melinda elmondta: nagyon változatos a képzési anyag, rengeteg élményt ad a tanulóknak, miközben hasznos ismeretekre tesznek szert. A technika óra tanrendjébe építették be az ingyenes oktatási anyagot, ráadásul több kreatív űrhajózással kapcsolatos alkotást, tárgyat is készítettek a gyerekek az elmúlt hetekben. 

Minden pedagógusnak csak ajánlani tudja, hogy vágjanak bele, megéri. Jár plusz feladatokkal, plusz munkával, de a gyerekek öröme, lelkesedése szenzációs. 

Virtuális űrutazás

Zentai István, a Spacbuzz Alapítvány kuratóriumi elnöke a napokban az iskola udvarán állította fel a Spacebuzz űrkabint, az egyszemélyes szimulátort, melyben a gyerekek VR szemüvegben egy speciális széken ülve tapasztalhatták meg, milyen is az, amikor az űrhajósok a világűrből letekintenek a Földre, illetve közelről is megnézhették az űrállomást. 

A négypercen át tartó virtuális űrutazást nagyon élvezték a gyerekek, sőt néhány felnőtt is helyet foglalt a kabinban, akiknek szintén óriási élményt adott. 

virtuális űrutazás, Jakabszállás, diákok
A virtuális űrutazás hatalmas sikert aratott a diákok körében
Fotó: Sebestyén Hajnalka

Diákélmények videón is rögzítve

A 4/B egyik tanulója, Németh Médea örömmel számolt be tapasztalatáról. Imádta. Nem erre számított, de minden pillanata boldogsággal töltötte el. Egyedül az volt az ijesztő a számára, amikor letekintett, és a lába alatt csak a mélység, a világűr tátongott. A szék nagyon rezgett alatta, de az instabil állapotot gyorsan megszokta. 

Az egyik diák pedig mindenkivel videós interjút készített az élményeiről, mely szintén a képzési csomag egyik feladata volt. 

Csillagász szemmel

A virtuális űrutazásra kilátogatott a jakabszállási iskolába Szűcs László, a kecskeméti Planetárium igazgatója is. Amikor kiszállt a székből, arra kértük ossza meg tapasztalatát. Röviden így foglalta össze: Döbbenetes és nagyon élethű az űrállomás és a Föld is. Nagyon jó a program. Egyedül a csillagos égbolt megjelenítésén javítana. Hozzátette: ő maga is szeretne majd hasonló élményt nyújtani a jövőben a Planetáriumban, csak ehhez még rengeteg pénz kell. 

Újabb képzések nagyobbaknak

Zentai István elárulta: ez az első programjuk a 10-12 évesek szintjére készült, de már dolgoznak a 13-15 éveseket, és a 16-18 éveseket megszólító tananyagon is, melyek már komolyabb tudásszintet érnek el. A virtuális űrutazás mindig nagyon kedvelt, hiszen keveseknek adatik meg, hogy átéljék néhány percre, milyen is a világűrből letekinteni a Földre. 

Spacebuzz számokban

Az oktatási program 2021-ben indult Pilot programként, akkor 21 iskola 1500 gyermeke vett részt benne. Uniós támogatás jóvoltából egy 9 személyes szimulátort kaptak hozzá kölcsönbe. A támogatás után is szerették volna folytatni, szerencsére vannak támogatóik. Most már saját egyszemélyes szimulátorral dolgoznak. Csak ebben a tanévben 100 iskola 5500 gyermeke részesül a képzésben, közülük 2500-an a virtuális élményt is megkapják. A program továbbra is nyitott és ingyenes, a következő félévre december 12-éig még jelentkezhetnek az iskolák. 


 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában