Megemlékezés

2 órája

Emléktáblát avattak Tóth Sándor tiszteletére Szabadszálláson – galériával, videóval

Emléktáblát állítottak Tóth Sándor, a város díszpolgára, helytörténész tiszteletére születésének 100. évfordulója alkalmából Szabadszálláson. A neves Petőfi-kutató szülőháznál megtartott rendezvényen Horváth Balázs, a Települési Értéktár Bizottság elnöke idézte fel a kiváló helytörténész életútját, méltatta munkásságát és annak jelentőségét.

Gulyás Sándor

– Tóth Sándor közigazgatási pályára készült és lett 1946-ban jegyzőgyakornok Szabadszálláson. A háború ideje alatt a feldúlt levéltár rendbetétele közben érdekes, Petőfi Sándor szüleinek huszonhárom évi itt tartózkodásáról szóló dokumentumokra bukkant. Az írásos anyagok egy része – az addigi Petőfi-életrajzokban – ismeretlennek számított. Ezt követően kezdte kutatni Szabadszállás történetét. Nyugdíjazása után fő hivatásként foglalkozott a helytörténeti kutatással. Munkássága eredményeit több mint tíz kötetben, füzetecskében összegezte, de a Helytörténeti Gyűjtemény létrehozása is az ő nevéhez fűződik. Írásaiban dolgozta fel a Szabadszállást érintő dunai árvizek történetét, a második világháborúban elhunytak emlékét, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc helyi eseményeit, Szabadszállás képeslapi és fényképi, Petőfi és szülei szabadszállási történetét, nevesítette a Petőfihez köthető települési emlékhelyeket – emlékezett a neves Petőfi-kutatóra Horváth Balázs.

Petőfi-kutató, emléktábla, Szabadszállás
A Petőfi-kutató emléktábláját (baltól-jobbra) Horváth Balázs és Darabos József polgármester, illetve Tóth Sándor gyermekei, Tóth Julianna és ifj. Tóth Sándor leplezte le
Fotó: Gulyás Sándor

Tóth Sándor nevéhez fűződnek a Petőfi és a második világháborús emlékművek, Prielle Kornélia síremléke, az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataiért megalkotott emléktábla felállítása. A Petrovics család szabadszállási életének okmányi bizonyítékait feltáró könyvét sokan forrásműnek használták számos később megjelent munkában.

Gondozzák a Petőfi-kutató hagyatékát

– Tóth Sándor nemcsak Petőfi-kutató volt. Munkássága révén jeles építője, résztvevője volt a szabadszállási Petőfi-kultusznak is. Sajnálatos, hogy az egykori emlékápoló, a Petőfi Társaság, majd Petőfi Baráti Kör munkássága gyakorlatilag szünetel. Talán a később megszülető Petőfi Látogatóközpont egyik hozadéka lehet ennek megvalósulása, ahol az újjáéledő Baráti Kör – másokkal összefogva – feladatokat vállalhat a Petőfi kultusz továbbvitelében és Tóth Sándor helytörténész, Petőfi-kutató hagyatékának gondozásában. Talán lesz majd olyan helytörténészünk is, aki méltó ápolója és követője lehet e munkásságnak. Tóth Sándor szellemisége itt van közöttünk, velünk. Könyvei ott vannak sokunk kezében, munkássága pedig Szabadszállás város települési értéke - fogalmazott a Települési Értéktár Bizottság elnöke.

Darabos József polgármester beszédében a család és a szülőház történetét elevenítette fel, majd méltatta Tóth Sándor helytörténészi munkásságát és közéleti szerepét. – Tóth Sándor a település történetének részletes feltárása mellett arra is figyelmet fordított, hogy a helyiek megismerjék saját kultúrájukat, elődeik szokásait, a hagyományokat, hogy ezáltal is erősödjön a közösségi összetartozás érzése. Szabadszállás és környéke történetének kutatása révén hozzájárult a település értékeinek megőrzéséhez, segítve ezzel a helyi hagyományok továbbélését. A jeles évforduló alakalmából, tisztelegve elhivatottsága, munkássága előtt avatunk emléktáblát a szülőháznál – emelte ki Darabos József.

Tóth Sándor gyermekei leplezték le az emléktáblát

Az emléktáblát Horváth Balázs, a Települési Értéktár Bizottság elnöke elképzelése alapján Bircsár Antal dunaföldvári kőfaragó készítette el, Szabadszállás város önkormányzatának megbízásából. Az emléktáblát Tóth Sándor gyermekei, illetve Horváth Balázs és Darabos József polgármester leplezte le, Tamás Sándor plébános áldotta meg. Az ünnepség keretében Tóth Julianna, a helytörténész lánya az édesapjáról szóló, a közelmúltban elkészült könyvvel ajándékozta meg a helyi települési értéktár bizottságot. A rendezvényen közreműködtek Horváth Péter és Papp Zsombor, a Szabadszállási Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai. A rendezvény a katolikus templomban folytatódott, az emlékmisét Tamás Sándor plébános celebrálta. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában