Tegnap, 6:50
Fa dőlt egy autóra Kecskeméten, másnap vágták volna ki
Október végén fa dőlt egy Vályogvető utcában parkoló autóra a Homokbánya városrészben. A fa minden előjel nélkül, nem viharos idő hatására, spontán dőlt a fekete BMW-re, és zúzta össze teljesen az autót. Szerencsére senki nem ült a járműben, így nem is okozott sérülést a fa, de gondolatébresztő volt az eset a kecskeméti fák állapotát illetően, és logikusan felmerül a kérdés, hogy kell-e félnünk az ilyen történésektől. Kecskemét területén a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. (KVÜ) végzi a fák állapotának felmérését és gondozását, a veszélyessé vált fák ártalmatlanítását. Az eset kapcsán feltettük kérdéseinket a KVÜ-nek.
Először is a talán mindenkiben felvetődő kérdéssel kezdtünk: milyen okból történhet meg az, hogy egy fa magától kidől a városban? A KVÜ válaszában kifejtette: a közterületen, városi körülmények között élő fák életkörülményei nem vethetők össze a természetben, erdőben élő társaikéval; sokkal gyakoribbak a sérülések, megbetegedések. Épített környezetben, közművek, épületek, aszfaltrétegek, betonvályúk, sittes, tápanyagban szegény, tömörödött talajban kell boldogulniuk. A közterületi fák megbetegedését, pusztulását leggyakrabban többek között a kiszáradás, a forróság, a gyökérkorhadás, a fototaxis, vagyis a fény felé fordulás, és az emiatti súlypont-eltolódás, a túl kicsi fahely, a mechanikai sérülések és a környezetszennyezés okozza.
Mit tehetünk, ha fa dőlt egy autóra?
Mégis mit tehetünk, ha spontán rádől egy fa az autónkra? A Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. tájékoztatása szerint a közterületen lévő fa által okozott kárigények beadása a KMJV Polgármesteri Hivatala által üzemeltetett oldalon található formanyomtatványon lehetséges.
Nézzünk a fejünk fölé, mielőtt leparkolunk!
Fontos kérdés, hogy miként lehet az ilyen eseteket megelőzni, és konkrétan mit tesz ennek érdekében a KVÜ? A KVÜ válaszában kifejtette: Kecskemét közterületein több mint 80 ezer fa él, melyek gondozása a Városüzemeltetési Kft. feladata.
– Természetesen nem tudunk folyamatosan jelen lenni az összes fánál. Óhatatlan, hogy elszáradnak ágak, amelyek egy erősebb szél, vihar vagy éppen a forróság miatt egyszer csak leszakadnak. Arra kérjük a gépkocsitulajdonosokat, hogy mielőtt leparkolnak, nézzenek felfelé is; ha az autó felett gyanúsan száraz ágat észlelnek, ne álljanak alá. Folyamatosan, ütemezetten végezzük a fák szárazolását, koronakönnyítő metszését. Jelenleg is nagyobb szabású faápolási munkálatokat végzünk városszerte, mint például Homokbánya, Gyenes tér területén – írja a KVÜ.
Vizuális módszerrel vizsgálják a fákat
A lakossági bejelentések esetén elsődlegesen vizuális vizsgálati módszert alkalmaznak. Szakemberük megvizsgálja a fa külső jegyeit; a gyökérnyak, a törzs, a koronaalap és a korona állapotát elváltozásra utaló jeleket keresve. Ha arra lehet következtetni, hogy probléma van, megállapítja, milyen beavatkozásra van szükség.
Céljuk, hogy amelyik fát csak lehetséges, megtartsák. Emellett városüzemeltetőként az élet- és balesetveszély lehetőségének kizárása, a vagyoni kár megelőzése elsődleges szempont. Azonban csak azokat a fákat vágják ki, melyeknél ezek lehetőségek minden kétséget kizáróan felmerülnek.
Ha nem egyértelműen eldönthető a fa állapota, akkor egy szakmai csoport: a városi főkertész, a KVÜ zöldfelületi csoportjának vezetője, illetve a faápoló szakmérnök közösen döntenek a továbbiakról, mérlegelve a lehetséges kockázatokat. Ahol szükséges, műszeres vizsgálatot írnak elő.
Több káresemény is történt mostanában
– Sajnos az elmúlt időszakban több káresemény is keletkezett. A helyszíni vizsgálat során azt tapasztaltuk, hogy volt olyan fa, amely teljesen egészséges volt, de nem eresztett megfelelő gyökérzetet és a viharban kifordult. A Homokbányán nemrégiben kidőlt fa már kivágásra volt kijelölve, de sajnos egy nappal hamarabb kidőlt – írják a konkrét esettel kapcsolatban.
Korhadnak az öreg fák
Elsősorban a belvárosban, a régi, történelmi utcák fasoraiban (pl. Rákóczi, Nagykőrősi, Kaszap, Csongrádi stb. utcák vagy éppen a főtér), de a Homokbányai régi laktanya környékére a 40-es években telepített fák között is jelentős mennyiségben találunk elöregedett, megbetegedett egyedeket, amelyeknél szükséges a beavatkozás. A köztéri fáknak a mostoha városi körülményeken felül az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyokkal is meg kell küzdenie. Vannak olyan fafajok, amelyek korábban kiválóan eléltek városi körülmények között, azonban az utóbbi években azt tapasztalják, hogy sorra kiszáradnak.
Permeteznek és öntöznek az állapot javításáért
Végül fontos kérdés, hogy mit tesz a KVÜ a faállomány állapotának javításáért, milyen a karbantartás?
A városi fáknál kiemelt fontosságú a betegségek és a kártevők elleni védelem. A KVÜ szerződéses viszonyban áll az évtizedes tapasztalattal rendelkező Növényvédő és Kártevőirtó Kft.-vel, akik évente többször végeznek növényvédő permetezést: összesen 3-szor permetezik a vadgesztenyefákat, 3-szor a platánokat és 2-szer történik szövőlepke elleni védekezés.
A facsemeték telepítése népszerű közösségi esemény, nagyon fontos azonban, hogy a fa élőhelyének kiválasztásakor több szakmai szempontot is figyelembe kell venni. A KVÜ térinformatikai rendszere segítségével meg tudja vizsgálni, hogy a tervezett fahelyen fut-e közművezeték, vagy esetleg egyéb okból (jövőbeli tervek) nem javasolt a fa telepítése az adott helyre.
– A fa ültetésével nem ér véget a küldetés. A KVÜ az általa telepített facsemetéket 3-5 évig gondozza, kora tavasztól őszig öntözi, szükség esetén tányérozza. Jelenleg 6000 facsemete fejlődését segítjük. Az öntözésnél nagyon bevált az öntözőzsákos megoldás, amelyből idén közel 3000 darabot helyeztünk ki városszerte. A zsákok 50–75 liter űrtartalmúak, a belétöltött vizet lassan, 10–12 óra alatt engedik ki. Tapasztalatunk szerint nagyon jó hatásfokkal védik meg a kis fákat a kiszáradástól. A zsákokat hetente töltöttük – írja a KVÜ, hozzátéve: munkájukat a vonatkozó jogszabályok, helyi rendeletek, városi klímastratégia irányelveinek megfelelően végzik.