2023.11.21. 19:48
Háromfordulós történelmi vetélkedőn mérték össze tudásukat a halasi diákok
Aradi vértanúk a magyar művészetben címmel szervezett háromfordulós vetélkedőt a halasi általános iskolák felsőtagozatos tanulói számára a Thorma János Múzeum. Az 1848-as forradalom és szabadságharc eseményei, Petőfi Sándor szerepvállalása, valamint 1849. október 6-a tragédiája volt a témája a történelmi vetélkedőnek, amelyre valamennyi helyi iskolából neveztek diákcsoportok.
A képen a vetélkedő győztese, a Szent József Általános Iskola Aradi angyalok nevű csoportja látható
Fotó: Pozsgai Ákos
A háromfordulós vetélkedő öt héten át tartott, összesen huszonnégy diák, hat iskola csapata versengett egymással. A szervezők megfogalmazása szerint, a verseny célja az volt, hogy a diákok, a kiállítások és a hozzájuk kapcsolódó feladatok segítségével ismerjék meg a lakókörnyezetükben lévő nemzeti vonatkozású értékeket, így például Kiskunhalas gazdag kulturális értékei közül a történelmi témájú Thorma János festményeit. A monumentális méretű történelmi festmények megtekintésével a diákok személyes élményt is szerezhettek hazánk történelmének erről az időszakáról. A verseny első fordulója egy múzeumi séta volt, amely október elejétől indult, erre minden kiskunhalasi oktatási intézmény tanulói közösségét várták, így emlékezve meg Thorma János Aradi vértanúk című festménye előtt az októberi hősökről.
A második fordulóra online formában kellett nevezni az iskoláknak, a felkészülésben segítséget nyújtott számukra a múzeumban megtekinthető Thorma János: Aradi vértanúk a téma a képzőművészetben a 19-21. században című időszaki kiállítás anyaga is. A záró fordulóra a múzeum legnagyobb kiállítótermében került sor, ahol írásbeli kifejtős feladat, interaktív kvíz és drámapedagógiai elemekkel kiegészített kreatív feladatok várták az iskolák csapatait. Az „Aradi vértanúk a magyar művészetben” címmel rendezett történelmi vetélkedő eredménye: 1 helyezett: Aradi angyalok (Szent József Katolikus Általános Iskola és Óvoda), 2 helyezett: Hősök csapata (Bibó István Gimnázium), 3 helyezett: Emlékőrző Huszárok csapata (KRK Szilády Áron Gimnázium és Kollégium).
A zsűri elnöke Végső István történész, tagjai Kocsisné Varga Zsuzsanna múzeumvezető és Juhász Mihály muzeológus volt, a verseny szakmai vezetője és moderátora Palásti Károly gimnáziumi történelem tanár.