2023.10.13. 16:28
A fogyatékkal és a pszichiátriai betegséggel élők lakhatását támogatják Bács-Kiskunban − galériával
A Sorsfordító Szolgáltató Központ sikeresen pályázott az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében támogatott lakhatás kialakítására. A pályázati támogatásból összesen 48 új támogatott lakhatás férőhelyet alakítanak ki több mint 565 millió forintból. A projektnyitó rendezvényt csütörtökön tartották a Sorsfordító Szolgáltató Központ bajai központjában, a Sorsok Háza Szociális Intézményben.
Az eseményen a jánoshalmi Sorsok Háza néhány tagja ünnepi műsort mutatott be
Fotó: Márton Anna
A rendezvényen Mészáros Kornél, a Sorsfordító Szolgáltató Központ vezetője köszöntötte elsőként az egybegyűlteket. Beszédében megemlékezett az izraeli eseményekről is. − Az a célunk, hogy valamit az emberekkel, az emberekért tudjunk tenni. Hiszem azt, hogy ez az alkalom és ez a program, amelynek részesei vagyunk rányitja a szemünket a szükségben lévőkre és, ha tudunk valamit tenni értük, akkor meg fogjuk tenni. Ez a szervezet is ebben fog a következő időszakban fáradozni − fogalmazott.
Zsigó Róbert, Baja és térsége országgyűlési képviselője a példamutatás fontosságát emelte ki beszédében. Köszönetet mondott mindenkinek, aki a Sorfordító Szolgáltató központ munkatársaként tesz azért, hogy az elesetteknek, a fogyatékkal élőknek segítsen, hogy megfelelő körülményeket tudjanak biztosítani nekik. Megköszönte azoknak az embereknek a gondoskodását, akik a rászorulóknak segítenek. Hangsúlyozta, hogy ők példát mutatnak másoknak is arra vonatkozóan, hogy kell élni, hogyan kell az elesettekhez fordulni.
− Ahol társadalom létezik, ott jog is létezik. Minden társadalom kidolgozza a maga sajátos rendszerét az igazságossággal kapcsolatban, ám a szeretet túl halad az igazságosságon, mert szeretni annyi, mint odaadni a másiknak azt, ami az enyém. Ugyanakkor a szeretet soha nem létezik igazságosság nélkül, amely azt követeli,hogy megadjuk a másiknak azt, ami az övé, ami léte és működése alapján megilleti. Nem tudok a másiknak a magaméból ajándékozni, ha előbb nem adtam meg neki azt, ami az igazságosság alapján jár neki. Aki szeretettel van mások iránt, mindenekelőtt igazságos velük szemben − idézett Zsigó Róbert XVI. Benedek pápa enciklikájából, mindenkinek jó erőt és egészséget kívánt a szolgálathoz, amelyet ellátnak.
Hajdú Julianna, a Sorsok Háza Szociális Intézmény vezetője bemutatta az intézmény szolgáltatásait. Szociális ellátásokat biztosítanak többnyire alapellátásokat. A közösségi, nappali ellátás, támogatott lakhatás mellett Kiskőrösön a Család és Gyermekjóléti Szolgálatnak látják el a feladatait. Több település önkormányzatával ellátási szerződést kötöttek.
Kiskőrösön található az intézmény székhelye, 2015-ben nyitotta meg kapuit a Sorsok Háza Kiskőrös, Kiskunfélegyháza, Kiskunhalas, Kalocsa településein, majd 2016 szeptember elsején Baján, Jánoshalmán, Kiskunmajsán, Hódmezővásárhelyen és Makón. Kezdetben csak nappali ellátást biztosítottak a pszichiátriai betegeknek, szenvedélybetegeknek.
Hajdú Miklós alpolgármester beszédében hangsúlyozta, hogy nagyon nagy szükség van akár a történelmi egyházak által végzett jószolgálatra, akár a kisebb egyházak, a baptista egyház, az evangéliumi szeretetközösség és más kisebb szervezetek részéről is. Fontosnak érzi, hogy az önkormányzatok partnerek legyenek.
Ünnepeltek a Sorsok házában Baján
Fotók: Márton AnnaAz eseményen a jánoshalmi Sorsok Háza néhány tagja ünnepi műsort mutatott be.
Több város is profitál a pályázati sikerből
A projekt keretében a Kiskőrösön 24 új támogatott lakhatás férőhely kialakítására kerül sor fogyatékossággal élő személyek részére. Baján, az Erdész utcában 12 új támogatott lakhatás férőhelyet alakítanak ki pszichiátriai betegek számára, valamint a Sorsfordító Szolgáltató Központ tulajdonában lévő 50 férőhelyes pszichiátriai betegek nappali ellátását bővítik 12 fővel. Kiskunhalason a Nefelejcs utcában 12 új támogatott lakhatási férőhelyet alakítanak ki fogyatékossággal élő személyek számára vásárolt ingatlanban. A támogatott lakhatás egy olyan lakás vagy ház, amelyben a fogyatékossággal és a pszichiátriai betegséggel élő emberek legfeljebb tizenketted magával ugyanolyan hétköznapi életet él, mint mások.