Rendezvény

2023.06.13. 17:18

Szekszárdon mutatták be tudásukat a szalki hagyományőrzők

Szekszárdon került sor a hétvégén a hagyományőrző együttesek szakmai minősítésére. A rangos megmérettetésen a Szalkszentmártoni Néptánc Egyesület közel ötven táncosa Szalki regruta bál című koreográfiájával mutatkozott be, amit „Jó minősítéssel” jutalmazott a zsűri.

Gulyás Sándor

A produkcióban a legkisebbektől a felnőttekig valamennyi korosztály szerepelt.

Fotó: Kalán Krisztina

Szekszárdon, a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség Minősítő rendezvényének a Babits Mihály Kulturális Központ adott helyet a hétvégén. A szalkszentmártoni táncosok itt mutatták be első alkalommal hozzáértő szakemberek előtt a településhez köthető viseleteket és táncukat.

– Az egyesület célja a helyi népdalkincs, népviselet, népszokások ápolása, megóvása az utókor számára. A hétvégén régen dédelgetett álmunk vált valóra a félórás Szalki regruta bál című koreográfiánk minősítésével. Művészeti vezetőnk Kővágó Zsolt, évek óta kutatja a szalkszentmártoni táncokat, illetve a népviseleteket. Ennek eredményeként született meg a félórás koreográfia – mondta el lapunk kérdésére Czuczor Teca, az egyesület tagja.

A művészeti vezető forrásanyagnak használta Czuczor Teca 2016-ban megjelent Itt élek, mesÉlek című könyvét a viseletek megvarrásához, illetve a Takács Róbert énektanár gyűjtéséből származó népdalokat.

A zenei aláfestésről a Kóborzengő zenekar gondoskodott. 
Fotó: Kalán Krisztina

– A minősítő rendezvény nagy jelentőseggel bír számunkra, mivel ez idáig nem tartoztunk a hagyományőrző egyesületek sorába. Szalkszentmártont nem sorolták egyik híres viselethordozó tájegységbe sem. Lényegében most kerültünk fel a Kárpát-medence magyar néprajzi tájait bemutató térképre – sorolta Czuczor Teca.

Szekszárdon a szalki táncosok az időkorlát miatt a félórás koreográfia húsz perces rövidített változatát mutatták be. A produkcióban a legkisebbektől a felnőttekig valamennyi korosztály szerepelt. A zenei aláfestésről a Kóborzengő zenekar gondoskodott. 

– Maga a koreográfia a bevonuló katonák búcsúbálját mutatja be, némi pajzán epizóddal fűszerezve. A produkció drámai befejezést kapott, mikor is megidézzük a Don-kanyarban megsebesült Czuczor Béni alakját a feleségéhez írt levelével, Török László Dafty tanár, drámapedagógus tolmácsolásában – tette hozzá Czuczor Teca.

Fotó: Kalán Krisztina

A szalkszentmártoni táncosoknak nem ez az első komoly szakmai elismerése. Tavaly az országos hagyományőrző szóló- és párostánc versenyen a Muharay szövetség által létrehozott Fülöp Ferenc-díjjal tüntették ki Czuczor Tecát és Czuczor Lajost. A páros a falujára jellemző táncokból, népdalokból álló előadásával vívta ki a szakmai zsűri elismerését.

Fotó: Kalán Krisztina

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában