2023.03.02. 12:43
Akasztó a kékes rétihéják egyik legkedveltebb éjszakázóhelye
Nemrég zajlott le a kékes rétihéja éjszakázóhelyek országos szinkronszámlálása. A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai Akasztó külterületén egy jelentősebb éjszakázóhelyre bukkantak és közel húsz példányt figyeltek meg.
A késő délutáni fényekben az alacsonyan mozgó madarakat nehezebb észrevenni
Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park
Fotó: Szentesi Attila
A kékes rétihéja télen a pusztákon, szántókon szórványosan, de minden évben megfigyelhető, nálunk telelő ragadozó madár. Október és március között tartózkodik hazánkban, majd északibb országokba vonulnak a költési időszakra – írja a knp.hu.
A rétihéja fajokra jellemző a költési időszak után, hogy míg napközben nyílt, alacsony gyepek, mezőgazdasági területek fölött magányosan vadásznak (főleg pocokokra), az éjszakát már kisebb-nagyobb csoportokban töltik, megszokott éjszakázó helyeiken. Ilyenkor főként a magasfüvű nedves rétek, mocsarak nádas, sásos részeit keresik, amelyek este-éjjel védelmet nyújtanak számukra a ragadozóktól. Alkonyat környékén húznak be ezekre a területekre, és általában csapatban érkeznek, ez pedig ideális alkalmat kínál a megfigyelésükre és megszámlálásukra. Az adatok azért fontosak, mert hosszabb időtávlatban információt szolgáltatnak a hazánkban telelő állomány változásairól. Ez természetesen támpontot nyújt a faj védelméhez, és a számukra kedvező élőhelyeket is feltérképezhetjük, megvédhetjük.
Február 17. és 20. között zajlott le az országos kékes rétihéja szinkron. Mivel Bárdos Tibor természetvédelmi őrkerület-vezető korábban több kékes rétihéját is megfigyelt egy Akasztó környéki védett gyepterületen, Tóth Tímea és ifj. Turny Zoltán gyepvédelmi tanácsadókkal közösen erre a területre koncentráltak a felmérés során. Előzetes tervezés után két, egymástól körülbelül 1 kilométer távolságra lévő pontról figyelték az éjszakára behúzó kékes rétihéjákat.
Nem könnyű feladat ez, ha belegondolunk, hogy rossz fényviszonyok között, meglehetősen nagy távolságból kell észlelni és felismerni őket, és ha nem kellő gondossággal megválasztott a megfigyelőpont, akkor a növényzet eltakarhatja az alacsonyan mozgó madarakat. A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársainak megfigyelése jól sikerült, összesen közel húsz kékes rétihéját sikerült megszámlálniuk, egyúttal igazolást nyert, hogy a kiszemelt terület valóban a faj egyik kedvelt éjszakázóhelye, ahova több kilométeres körzetből is érkezhetnek alkonyatkor.