2023.02.10. 17:00
Megújul az ivóvízhálózat egy része Kecskeméten és Ballószögön
Összesen több mint 1,8 milliárd forintos európai uniós és önerős forrásból újul meg Kecskemét és Ballószög ivóvízhálózatának egy része. A projekt keretében legalább 10 százalékkal csökkentik a hálózat vízveszteségét, valamint az energiahatékonyságot is növelik a nem megfelelő hatásfokú szivattyúk cseréjével. Korszerűbb irányítási rendszert telepítenek és hálózatrekonstrukciót végeznek a projekt összköltségének legfeljebb 20 százalékáért. A projekt nyitórendezvényét pénteken tartották a Bácsvíz Zrt. székhelyén.
Kurdi Viktor vezérigazgató és prof. dr. Sztachó-Pekáry István alpolgármester
Fotó: Horváth Péter
Pénteken tartották a Vízveszteség-csökkentés, víziközműszolgáltatás energiahatékonyságának növelése Kecskemét és Ballószög településeken című projekt nyitórendezvényét a Bácsvíz Zrt. izsáki úti székhelyén. Kecskemét önkormányzata, Ballószög önkormányzata és a Bácsvíz Zrt. konzorciumi megállapodásukat követően sikerrel pályáztak a vissza nem térítendő eu-s forrásra, így 1,285 milliárd forintot nyertek el, és 30 százalék önerőt biztosítanak. A projekt tervezett teljes költsége 1,836 milliárd forint.
A beavatkozások elsődleges célja az érintett területen található vízellátó hálózat olyan jellegű fejlesztése, amely növeli a vízellátás biztonságát, javítja az ellátás színvonalát, további cél még az energiahatékonyság javítása.
A megvalósítás elősegíti a fenntartható üzemeltetést, csökkenti a csőtörések számát és a vízveszteséget a fejlesztéssel érintett vezetékszakaszon, valamint biztosítja a vízellátás energiahatékonyságának növelését.
A projekt keretében legalább 10 százalékkal csökkentik a hálózat vízveszteségét. Az energiahatékonyságot is növelik a nem megfelelő hatásfokú szivattyúk cseréjével. Korszerűbb irányítási rendszert telepítenek és hálózatrekonstrukciót végeznek a projekt összköltségének legfeljebb 20 százalékáért. A beruházás során a kecskeméti és a ballószögi ivóvíz-gerincvezetékhálózat összesen 6936 folyóméteren újul meg, ahová grafitos öntöttvas diktil csövet fektetnek le. A munkaterületet november 18-án adták át, az első munkaengedélyt pedig január 27-én adták ki, amivel az I-es vízműtelep gépészeti felújításai kezdődtek el. A kivitelezés hét szakaszban valósul meg, és kiemelt helyszínnek számít Kecskeméten a Mártírok útja–Szent István körút közötti szakasz, ahol útfelbontásra és forgalomkorlátozásra is kell számítani. Érintett még az Ipoly utca, a Betonkeverő utca és Ballószögön a Bem utca–Rákóczi utca szakasz.
A projekt keretében három nyomásfokozó szivattyút is lecserélnek az I-es vízműtelepen, és az energiahatékonyság fokozása érdekében 50 kilowatt napelemes kiserőművet telepítenek.
A beruházás az arzénmentesítés hatékonyságnövelését is támogatja: online szonda beépítésével optimalizálják a vegyszeradagolást és öblítést, és az érintett zónákba távjeladós mérőket szerelnek, így kiépítve az online monitoring rendszert.
A fejlesztés hozzájárul az energiahatékonyság növeléséhez, az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentéséhez. A felújított hálózat kisebb hálózati vízvesztesége javítja a vízellátás alkalmazkodóképességét.
A munkálatok február 3-án kezdődtek el az I-es vízműtelep szivattyúinak cseréjével. A kivitelezést a Duna Aszfalt végzi.
Kurdi Viktor vezérigazgató köszöntőjében elmondta:
a víz jelenti a jövőt, és akkor lesz hosszú távon fenntartható a víziközmű-szolgáltatás, ha a fejlesztések folyamatosak lesznek. Ez ellátásbiztonsághoz és megtakarításhoz, így a tulajdonosok és fogyasztók elégedettségéhez vezet.
Balogh Zoltán, az önkormányzati Fejlesztéspolitikai Iroda vezetője elmondta, hogy a projekt pénzügyi előkészítése 10 évvel ezelőtt kezdődött, amikor a bővebb fejlesztéspolitikai forrásokkal takarékoskodott a városvezetés, így megteremtve a beruházás önerős fedezetét.
A fejlesztés részleteiről Kriston Ádám műszaki igazgató beszélt.
A köszöntők után Kurdi Viktor és prof. dr. Sztachó-Pekáry István alpolgármester leleplezte a projekt tábláját.