Református templom

2022.09.02. 20:11

Hittanoktatás éve: hálaadással és a kunpusztai oktatás felidézésével tisztelegtek

Közös hálaadó istentiszteletet tartott a Kerekegyháza -Fülöpháza-Kunpuszta-Kunbaracsi Református Társegyházközség a kunpusztai református templomban a hittanoktatás éve kapcsán. A program keretében érdekességek hangzottak el a kunpusztai oktatásról a történetmesélés, szemléltetés, felolvasás keretében. A rendezvényre a helyiek mellett ezúttal is megérkeztek a kunpusztaiság barátai Tiszakécskétől Szalkszentmártonból, Ladánybenéről, Fülöpszállásról nyugállományú és aktív pedagógusok is, valamint izsáki, fülöpszállási helytörténészek.

Gulyás Sándor

Hálaadó istentisztelet résztevői lerótták kegyeletüket az első világháborús emléktáblánál

Fotó: Orbán József

– Jó negyven évre tekinthet már vissza a kerekegyháza-kunpusztai református templomos nyári hálaadó istentiszteleteinek sora. A tanyavilágot, akkoriban Kunkerekegyháza néven, 85 éve csatolták Kunszentmiklóstól a mai településéhez. Ez az oka annak, hogy a kisvárosban két református templom található. Az idei a hitoktatás éve a református egyházban. Ez az irány határozta meg a vasárnapi istentiszteletet, és a hozzá kapcsolódó megemlékezést. A Nagy Háború centenáriumi éveiben történészi előadásokat hallhatott a közönség, most pedig kunkerekegyházi iskolatörténet került középpontba – mondta el lapunk érdeklődésére Kenyeres Tibor főszervező.

Az istentiszteleten Pálóczi Károly nyugalmazott lelkipásztor hirdette Isten igéjét. A helyi társegyházközség több nemzedékes Családi Kórusa zsoltárokkal, dicséretekkel, a Kereki Nótások férfikórus katonadalokkal, harmonikaszóval örvendeztette az ünneplőket.

– A hagyomány nem a hamvak imádása, hanem a tűz ébren tartása. Rod Dreher észak-amerikai konzervatív újságíró mondata volt egyik mottója a megemlékezésnek. Ennek jegyében a kunkerekegyházi református iskola hősi múltját mutatták be gyülekezeti tagok. Szász Károly kunszentmiklósi lelkipásztor 1862. augusztus 31-én szentelte fel a puszta első felekezeti népiskoláját és annak haranglábát. A százhatvan esztendős jubileum miatt felidéztük a később híres és termékeny műfordítóvá, költővé is váló prédikátor életét. Említésre méltó, hogy a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökeként, nyolc év alatt, végiglátogatta a kerület jó háromszáz egyházközségét. A szabadszállási reformátusok jóvoltából bemutatásra került Szász Károly (szabadszállási lelkész volt: 1863-69) 1892-es eredeti fényképe, az iskolaalapítványok általa kézzel írt alapító okiratait és az édesanyja 1867-ben hímzett úrasztali terítője – sorolta Kenyeres Tibor.

Hallhatta a közönség az első tanító, Rozgonyi Benő panaszos levelét 1869-ből, melyet a Néptanítók Lapjának írt. 

A panaszok mellett az akkori oktatás anyagi, szellemi körülményei is kirajzolódtak soraiból. Részletek hangzottak el a templomot építtető Baksay Sándor kunszentmiklósi lelkipásztor száznegyven évvel ezelőtti igehirdetéseiből.

– Baksay Sándor szerint, ha a tanulás a gyermek kötelessége, amely a munkához hasonlatosan mérhető, akkor az iskolától való távolmaradás az egész települési közösségnek okoz kárt. Érdekes, hogy a nehézségek dacára többen is tíz-húsz éveket töltöttek a tanítók e helyütt a katedrán. Tanulság az, hogy nem materialista-evolucionista alapon kell néznünk a pusztai iskolázást, hanem etikai és kötelesség-teljesítési alapon, hogy példát vehessünk róla – fogalmazott Kenyeres Tibor.

Végezetül Kerekegyháza város és Fülöpháza község, a Kereki Nótások, a Kerekegyházi Lokálpatrióták Egyesülete, a leszármazottak és a társegyházközség képviselői megkoszorúzták a templomfalba 1925-ben beépített Nagy Háborús hősi halottak emléktábláját. A rendezvény végén Szűcs Bálint helyi szakács marhagulyása mellett a terített asztal örömeinek hódolt a közönség.

 

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában