2022.07.19. 17:55
Elindult a nyári diákmunkaprogram Kiskunhalason és környékén is
Önkormányzati intézményeknél és turisztikai vállalkozásoknál dolgoznak a legtöbben júliustól a támogatott nyári diákmunkák során.
A halasi városházán tájékoztatták a diákokat a foglalkoztatással kapcsolatos tudnivalókról
Fotó: Pozsgai Ákos
A 2013 óta futó nyári diákmunkaprogram elsősorban bértámogatással ösztönöz a középiskolások, egyetemisták vakációs foglalkoztatására. A fiatalok június közepétől regisztrálhattak, a támogatásokat önkormányzatok és a mezőgazdaságban, turizmusban, vendéglátásban működő vállalkozások hívhatják le. Fontos változás, hogy a 25 év alattiak munkavégzése az idéntől szja-mentes, így több pénz marad a diákoknál.
Segítségükkel a cégek jobban állják az idegenforgalmi főszezonban megugró terhelést, a hivatalok átmenetileg pótolhatják a szabadságolások miatt kieső munkaerőt.
Kiskunhalason idén 30 fiatalt tud foglalkoztatni a nyári diákmunkaprogram keretében az önkormányzat, napi hat órában, részben fizikai, kertészeti, valamint adminisztratív, leltározási munkákákra, valamint szociális és turisztikai területen. A halasi városházán hétfő délután tartott tájékoztatót Kuris István László alpolgármester a foglalkoztatással kapcsolatos tudnivalókról a programban résztvevő fiataloknak. A szakemberek általános munkavédelmi és tűzvédelmi előadást is tartottak, a tájékoztató végén egy rögtönzött vizsgán kellett számot adniuk a tudásukról a fiataloknak az elhangzottakkal kapcsolatban. A legtöbben a városházán, a Városgazda Zrt.-nél, az önkormányzat kulturális, illetve turisztikai cégénél, valamint szociális terület dolgoznak majd.
Bácsalmáson és Tompán is van lehetőség az önkormányzatoknál diákmunkavégzésre, Bácsalmáson 21 főt, Tompán pedig 6 fiatalt tudnak foglalkoztatni a nyári időszakban.
A programba 16–25 év közötti, nappali tagozaton tanuló diákok jelentkezhetnek, akik jelenleg nem állnak munkaviszonyban, nem rendelkeznek vállalkozási jogviszonnyal. Az önkormányzatok esetében legfeljebb napi 6 órás foglalkoztatás támogatható. A helyhatóságok részére legfeljebb 2 hónap időtartamra teljes egészében megtérítik a munkabért.
A mezőgazdaságban, a turizmusban és a vendéglátásban tevékenykedő munkaadóknál legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatás támogatható, a program a munkabér összegének háromnegyedét vállalja át.
A támogatás megállapítása során havi munkabérként a szakképzettséget igénylő munkakör esetében fejenként bruttó 195 ezer forint vehető figyelembe. Szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében ez a limit 150 ezer forint. A napi 6 óránál rövidebb munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a támogatási összeg arányosan csökken. A diákok havi nettó munkabére tehát az szja-mentességet figyelembe véve akár 122–159 ezer forint is lehet.