2022.05.31. 19:15
A zene az élete a miklósi tanítónőnek
A kunszentmiklósi Rusznyák Edit neve nem cseng ismeretlenül a Felső-Kiskunság településein, de Pest és Fejér megyében is sokan ismerik. Több mint tíz éve tanítja citerázni a kunszentmiklósi, nyolc esztendeje a dunaföldvári gyermekeket, illetve a ráckevei muzsikusokat, három éve pedig elindította a kisgyermekek zenei nevelését szolgáló „Ringató” foglalkozásokat a régióban.
A zene szeretete és művelése életem meghatározója – hangsúlyozta Rusznyák Edit. Fotó: Gulyás Sándor
Rusznyák Edit hagyományőrző családban nevelkedett fel Kunszentmiklóson. Édesapja juhászként dolgozott. Felmenői között többen játszottak hangszeren, nagymamája például citerán.
– A népzene, a hagyományok szeretetét édesapám plántálta belém, aki juhászként dolgozott nyugdíjazásáig. Öcsémmel együtt ebben a közegben nőttünk fel. A néphagyomány ápolása az életünk részét képezte. Első osztályos koromban lehetőségem adódott, hogy Baski György segítségével elmélyítsem hangszeres tudásomat a helyi zeneiskolában. Tanáraim felfigyeltek énekhangomra is, a fellépéseken én énekeltem a szólót. Ennek okán soha nem lehettem prímás, csak kontrás. Az itt töltött idő alatt számtalan fellépésem volt, eredményesen szerepeltem a minősítő versenyeken – emlékezett vissza Rusznyák Edit.
A fiatal lányka sokáig tanakodott azon, hogy képességeit és tudását hol tudná leginkább kamatoztatni.
– A könyvtárban üldögélve megakadt a szemem a „Folkmagazin” egyik hirdetésén. Felvételt hirdettek Fótra, a népművészeti szakközépiskola néptáncszakára. Bár korábban sohasem táncoltam, úgy voltam vele, ha már népművészeti iskola, akkor ott a helyem. Főleg, hogy engem a zenélésen kívül a fafaragástól kezdve a szövésig minden érdekelt.
A felvételire a nagymamám cipőjében mentem el, mivel akkoriban rendes fellépőruhám sem volt.
Legfőképpen annak örültem, hogy énekelhettem. Rögtön mondták is nekem, hogy tudásomnak nagy hasznát vehetem a szólóéneklésben, táncos szerepekben. A középiskola elvégzése után a tanítóképzőben folytattam tanulmányaimat. Mentoraim unszolására tizenkét éve kezdtem a citeraoktatást a munkahelyemen, a Kunszentmiklósi Varga Domonkos Általános Iskolában – sorolta a pedagógus.
Az eredmények nem sokáig várattak magukra, Rusznyák Edit tanítványai felléptek a Művészetek Völgyében, minősítő versenyeken adtak számot tudásukról, citeratáborokban bővítették tudásukat.
– A jelenlegi csoportjaim, amelyekkel három éve foglalkozom, az alsó tagozatos Kicsi citerások és a felső tagozatos diákokból álló Kis terc nevet viselik. Ráckevére is járok tanítani, ott felnőtt-citeracsoportom van. A hangszeres zene mellett éneket is oktatok a Kunszentmiklósi Varga Domonkos Általános Iskolában. Tanítványaim legutóbb a Kiskőrösi Tankerületi Központ Kunszentmiklósi járási „Zeng a lélek, zeng a net!” online népdaléneklési versenyen csillogtatták meg tudásukat.
A zene nemcsak az énekórákon van jelen, az elsős osztályomban az ismeretek elmélyítéséhez is használom.
A zene szeretete és művelése életem meghatározója. Folyamatosan képzem magam, a legnagyobb hangsúlyt az éneklésre helyeztem, a szaktanári diploma megszerzését követően a népdalok mellett klasszikus és könnyűzenei számokkal is színpadra kívánok lépni, valamint bandában énekelni – tette hozzá Rusznyák Edit.
Újra indul a Ringató
A kunszentmiklósi pedagógus gyermeke megszületését követően indította el a „Ringató” foglalkozásait a régióban. Az alkalmak célja, hogy a kisgyermekes szülők oldott, szeretetteli légkörben ismertessék meg a zenei nevelés lehetőségeit, és a gyerekek együtt éljék át a közös éneklés és játék élményét. Ezen belül, hogy kisgyermekkorban elkezdődjön a zenei nevelés, érzékennyé, fogékonnyá váljanak a kicsinyek a jó zene és a művészetek iránt. A „Ringató” foglalkozások, néhány hónap kihagyás után, június közepétől visszatérnek a régi kerékvágásba – tette hozzá Rusznyák Edit.