2022.04.14. 19:50
A robotprogramozásról szólt a kecskeméti verseny
Keddtől csütörtökig immár 27. alkalommal rendezték meg a Neumann János Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Karának Campusán az Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenyt.
A versenyre 14 intézmény 19 háromfős csapata nevezett Fotó: Bús Csaba
Fotó: Bús Csaba
A mechatronikai, vagyis robikai programozást előtérbe helyező esemény célja az irányítástechnika, ezen belül a PLC programozás oktatási színvonalának emelése, az oktatók, hallgatók és az ipari, kereskedelmi szakemberek kapcsolatának erősítése, emellett a korszerű irányítástechnikai berendezések megismerésének elősegítése, valamint a hallgatók közötti versenyszellem és kooperáció kialakítása és a hallgatói munka elismerése.
Dr. Nagy István, az Óbudai Egyetem Mechatronika tanszék vezetője, a Neumann egyetem mellett a másik főszervező Felsőoktatási Irányítástechnikai Oktatásmódszertani Egyesület (FIOM) elnöke beszélt lapunknak a verseny felépítéséről. Középpontjában az irányítástechnika a PLC programozás állt, ami a programozható logikai vezérlés rövidítése. Ennek lényege, hogy egy adott eszközt, jelen esetben egy robotkart kellett egy adott feladatra beprogramozni.
Nagy István elmondta, hogy a versenyt 1994 óta rendezik meg, az egyesületüket Kecskeméten jegyezték be 1995-ben és az első elnökséget is a megyeszékhely adta. Az egyesületnek országszerte 16 felsőoktatási intézmény tagja, köztük egy szabadkai és marosvásárhelyi egyetem. A versenyre 14 intézmény 19 háromfős csapata nevezett.
A háromnapos versenyen csak diákigazolvánnyal rendelkező hallgatók vehettek részt. Az első nap elméleti feladatot kellett megoldaniuk, majd ezt értékelte a zsűri. A második és harmadik napon konkrét technológiát programoztak a csapatok az általuk hozott rendszerrel. Az egyik nap szimulációs programozás várt a versenyzőkre, a második napon egy robotkar vezérlését kellett megírniuk. A diákok a programozási feladatot, és a leprogramozandó eszközt csak az adott nap reggelén látták, így nem készülhettek előre. Négy óra állt rendelkezésükre, hogy a feladatot a maguk által hozott eszközükkel és programnyelven leprogramozzák.
Robotokat programoztak a versenyen
Fotók: Bús CsabaA zsűri bemutató keretében csütörtökön értékelte a programozási feladatot, ami akkor számított 100 százalékosnak, ha teljesen működött az adott technológia, vagyis a robotkar helyesen teljesítette az adott válogató feladat minden szakaszát. Nagy István hangsúlyozta, hogy egyesületük nonprofit, és szponzoraik segítették a verseny megvalósulását. A csapatok nevezési díjat fizettek, amit a győztesek között pozíciójukkal arányosan elosztottak, de a szponzoroknak köszönhetően minden résztvevő ajándékkal térhetett haza.
Az első helyezett a Pollesto csapat lett, a Pécsi Tudományegyetemről, a második az ME!cockpit a Miskolci Egyetemről, a harmadik az OmromDuo a Szegedi Tudományegyetemről. A GAMF csapatai is eredményesen szerepeltek, a középmezőnyben végeztek, de mint házigazda is kiválóan helytálltak.