2022.01.12. 19:55
Így védekezzünk az extrém hideg ellen!
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzései alapján csütörtökön egyes helyeken extrém hideg várható. A minimum-hőmérséklet általában -4 és -13 fok között alakul, de a hóval borított tájakon, néhol -20 fok köré is lehűlhet a levegő. Hoztunk néhány hasznos tippet, amivel könnyebben átvészelhető a fogcsikorgató hideg.
Forrás: shutterstock
Az MTI korábban közreadta a magyarországi hidegrekordokat, amiket 1901-től gyűjtöttek a megfigyelőállomásokon mért minimum hőmérsékletek alapján. A táblázatból kiderül, hogy Kecskeméten 1929-ben -33 fokot is mértek, ehhez képest a csütörtökre jelzett lehülés szinte nyár, viszont elszoktunk már a -10 fokoktól is, így készültünk néhány hasznos tanáccsal, amelyekkel könnyebben átvészelhető a hideg.
Az első, amit könnyedén megtehetünk, hogy folyamatosan nyomon követjük a hőmérséklet alakulását, és ennek megfelelően öltözködünk. Extrém hideg és szél esetén öltözködjünk rétegesen, és fordítsunk külön figyelmet a végtagok takarására, az arc, az orr, a fül és a kezek esetében tehát használjunk, sálat, sapkát, kesztyűt. A megfelelő öltözködés mellett legalább ennyire fontos szerepe van a táplálkozásnak. Szervezetünk melegítéséről az optimális kalóriabevitel mellett azzal is gondoskodhatunk, ha elsősorban meleg, tartalmas és vitaminban gazdag ételeket fogyasztunk, illetve ilyenkor is figyeljünk a folyadékbevitelre.
Mit tegyünk ha valakin a kihűlés, fagyás jeleit tapasztaljuk?
A kihűlés jelei a hidegrázás, memóriavesztés, tájékozódási zavar, összefüggéstelenség, egybefolyó beszéd, álmosság és látható kimerültség. Amennyiben valakin ezeket tapasztaljuk, első lépésként vigyük meleg helyre, majd fokozatosan melegítsük fel, kezdve azzal, hogy a nedves ruhát eltávolítjuk róla. Melegítés során először a test közepénél kezdjünk, próbáljunk meleg (nem alkoholos) italt adni az áldozatnak, és hívjunk hozzá orvost. A fagyás első körben a végtagokat érinti, nem érezzük a kéz-és lábujjunkat, a fülcimpánkat, vagy az orrhegyünket, továbbá elfehéredést is tapasztalhatunk ezeken.
A gépkocsikat is érdemes felkészíteni a hidegre
Bizony, az extrém hideg a kocsikra is hat és másképp viselik a terhelést, mint egy átlagos napon. Ezekre figyeljünk, hogy elkerüljük a veszélyhelyzeteket, vagy a leállást:
- Bár örök dilemma, de inkább melegítsd elő a motort egy kicsit, mintsem hidegen indulj el az autóddal.
- Legyen fagyálló az ablakmosó folyadékban, és ellenőrizd a motorolajszintet.
- Indulás előtt nézd meg az akkumulátor töltöttségi fokát.
- Ebben a hidegben tényleg már csak a téli gumi jöhet szóba.
- Vizsgáld meg a guminyomást is, mert egy alacsony nyomású gumi nehezíti az úttartást.