emléktáblát is avattak

2021.10.26. 17:53

Kerényi József építészről neveztek el utcát Kecskeméten

Kerényi József Ybl-, Kossuth- és Prima Primissima díjas építész nevét viseli immár a Fráter György és a Kápolna utcákat összekötő utca Kecskeméten, a Bács-Kiskun Megyei Építész Kamara kezdeményezése nyomán. A jeles építész tiszteletére a Nemzetközi Kerámia Stúdió falán elhelyezett emléktáblát is felavattak kedden.

Horváth Péter

Dr. Szeberényi Gyula Tamás alpolgármester

Fotó: Horváth Péter

Kerényi József pályafutása nagyban kötődik megyénkhez, élete 77 évéből több mint 20 esztendőt dolgozott Kecskeméten, komoly hatást gyakorolva a megyeszékhely arculatának kialakítására: fellépett az akkori városvezetésnél többek között a történelmi épületek elbontása ellen, és azért, hogy ne szelje ketté a főteret az 5-ös számú főút belterületi szakasza.

Nevéhez fűződik a Kecskemét főterén álló és a mai Kéttemplom közbe nyúló bazársor elbontása, az ország első sétálóutcájának kialakítása, illetve a Kodály Intézet jellegzetes épületének megvalósítása.

Munkája nyomán megmenekült és megtartotta arculatát az egykori Zsinagóga, valamint ő mentette meg a Szalagház mögötti régi Bánó házat, a mai Naiv Művészetek Múzeumát. Jelentős munkája a Nemzetközi Kerámia Stúdió műteremsora is. Kerényi József a Bács-Kiskun Megyei Tervező Vállalat tervezője, később főépítésze volt 1964 és 1984 között, 1984-től 1987-ig a Városépítési Tervező Intézet irodavezetője. Építészeti hitvallása volt, hogy olyan épületeket kell tervezni, melyek épp ugyanúgy szépen öregszenek meg, mint a fák. 2016-ban hunyt el.

Dr. Szeberényi Gyula Tamás alpolgármester
Fotó: Horváth Péter
Szeberényi Gyula Tamás és Katkics Tamás leleplezték Kerényi József emléktábláját.
Fotó: Horváth Péter

Az avatási ünnepségen Szeberényi Gyula Tamás, Kecskemét alpolgármestere mondott köszöntőt és Kerényi József kecskeméti munkásságát méltatta. – Értékmentő tevékenységének köszönhetően már a hetvenes években kialakult a régit és újat harmonikus egységbe ötvöző városi környezet – mondta az alpolgármester, az általa képvislet építészeti vonulat úttörőjeként említve őt, hangsúlyozva, hogy munkája nyomán jelent meg hazánkban az építészeti revitalizáció, a múlt építészeti örökségének védelme.

Katkics Tamás, a Bács-Kiskun Megyei Építész Kamara elnöke beszédében elmondta, hogy emléktáblát avatni valakinek és utcát elnevezni róla azt jelenti, hogy az illető szellemiségét, tetteit példaként állítjuk az utókor számára. – A szocialista építőipar politikai tervgazdasági körülményei közepette volt bátorsága felhívni a megyei és városi vezetők figyelmét a múlt értékeinek tiszteletére – mondta Katkics Tamás. Vásárhelyi Dániel alelnök méltatása után Szeberényi Gyula Tamás és Katkics Tamás leleplezték Kerényi József emléktábláját, mely Szemők Zsuzsanna szobrászművész alkotása. A leleplezés után Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkára köszöntőjében hangsúlyozta, hogy aligha van annál nagyobb elismerés, ha valakiről közterületet neveznek el, különösen, hogy ezt egy lényegében kortárs építész nyeri el ezt a megtiszteltetést. A helyettes államtitkár kiemelte, hogy ez az építész társadalom számára is elismerés.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában