2021.05.01. 15:30
Nyár végére megújul a kiskőrösi tájház
Nagyon ráfért a felújítás a kiskőrösi Szlovák Tájházra. A mestergerenda meghajlott, a nádtetőt is javítani kellett. Pályázati támogatással a munkák nagyobb részével már elkészültek, de nyárig akad még tennivaló.
Dr. Filus Erika igazgató abban reménykedik, hogy a nyár végén fogadhatják a látogatókat
Fotó: Barta Zsolt
A település azon kevés régi épületeinek a sorát gyarapítja a Szlovák Tájház, amely a 19. századból maradt fenn. Az 1839-ben épített parasztházra az elmúlt évtizedekben többször is költöttek, a nagy felújítás ezekben a hetekben történik. Dr. Filus Erika, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója a baon.hu-nak elmondta, hogy az épület nemcsak a klasszikus tájház funkciót tölti be, hanem közösségi térként is szolgál az udvarán kialakított kemencével és a nyitott színnel. Jelentősége meghatározó, tavalyelőtt a Magyarországi Tájházak Szövetsége itt rendezte meg a Tájházak Napja elnevezésű országos rendezvénysorozatának nyitóünnepségét. Az épület 1977 óta tájház. A felújítást segítette elő a Teleki László Alapítvány Népi Építészeti Programja, amelynek a keretében a kiskőrösi önkormányzatnak sikerült szakmai előkészítésre és felújításra pályáznia. A konstrukció nagyon jó, mivel az igényeket külön lehet bontani.
– Felkértünk statikust, faanyagvédelmi szakértőt, építészeket, hogy adjanak szakvéleményeket arról, milyen munkákat kell elvégezni az állagmegóvás érdekében. Emellett egy külön értékleltárt és építéstörténeti dokumentációt is készítettek. Ma már átfogó képpel rendelkezünk a házról. A szakemberek a hibák kijavításához szükséges technológiákra is javaslatokat tettek. Ezek birtokában nyújtottuk be a második ütemre a pályázatunkat, amely tulajdonképpen veszélyelhárító felújítás is. Nyár közepére fejeződnek be a munkálatok. 2020. december közepén minden egyes tárgyat kipakoltunk a tájházból, biztonságba helyeztük az önkormányzat által biztosított faházakban – mondta az igazgatónő, majd hozzátette:
Kiskőrös vezetése a szívén viseli a tájház sorsát. A képviselő-testület tagjai egyöntetűen megszavazták a pályázatban történő részvételt, illetve az önrészt is azonnal biztosították. Az első ütem önrésze ötvenszázalékos volt, a felújításé húsz, míg nyolcvan százalékot a program finanszírozott.
Az elmúlt hetekben több munkafázis valósult meg. A födémszerkezet nagyon rossz állapotban volt már. A statikus javaslata alapján a szarufákat kicserélték a héjazat alatt. Azaz a nádfedelet nem bontották meg, a vastag saralást azonban el kellett távolítani, majd visszajavítani. A födémszerkezetet kicserélték, a beépített faanyagot speciális anyagokkal lekezelték. Időközben kiderült, hogy a nádfedelet is védeni kell, a régi tetőborítást új náddal vastagították meg a kivitelezők. Az oromdeszkázat egyes elemeinek cseréjét is el kellett végezni, illetve festeni.
Talán a legizgalmasabb munka a mestergerenda megerősítése volt, az ugyanis az évtizedek során meghajlott. Ezt nem lehetett kicserélni. A statikus szakember tanácsa alapján a födémre elhelyeztek egy nagy gerendát és ahhoz rögzítették a mestergerendát, így a régi tartót tehermentesítették.
Feltárták az épület eredeti festését
Az épület festési munkálatai újabb csomagot képeztek a felújítás során. A roncsolásos falkutatás során a szakemberek néhány helyen megbontották és feltárták a falat, valamint az ajtókon és ablakokon lévő festékréteget. A vizsgálat során kiderült, hogy a tájház fala nem volt mindig hófehér, gyönyörű, sablonnal készített, világoskék motívum díszítette, és a nyílászárók színe is más árnyalatú volt.
– Két bontott falrészt meghagyunk, melyet plexilappal leborítva megvédünk. A látogató így láthatja, milyen is volt az 1910-es években az épület színe – mondta dr. Filus Erika.
– Miután a kivitelezők mindennel elkészülnek, a ma még faházakban óvott tájházi tárgyak visszakerülnek eredeti helyükre. Remélhetőleg az idén nyár végén már fogadhat látogatókat a kiskőrösi Szlovák Tájház – tette hozzá a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója.