2021.05.07. 11:31
Fásítással kötik meg a homokot az Alföldön
Az országban jelentős erdőtelepítés történik ezekben a hónapokban, 25 ezer hektárnyi növényt ültetnek el. A 10 ezer lélekszámnál kisebb települések Településfásítási Program keretében facsemetékkel gazdagodtak. Csütörtökön, Bócsán 30 kis fa került földbe.
Az első fát az evangélikus templom kertjében ültették el
Fotó: Barta Zsolt
Közös munka hozott össze csütörtökön egy kormánypolitikust, egy polgármestert, egy megyei közgyűlési tagot, egy lelkészt és egy erdészeti igazgatót. Bócsán csütörtök délelőtt 30 fát ültettek el, ebből a felsorolt személyek egy fát helyeztek el, a közelmúltban épített evangélikus templom kertjében. A többi növény megfelelő helyre kerülését már egy szakavatott csapat végezte.
Bócsa, akárcsak sok száz hazai kis település, szintén benevezett a Településfásítási Programba, és 10 közönséges nyírt, 8 amerikai hársat és 12 platánfát nyert. Ebből 16-ot az evangélikus templom kertjében, a többit a játszótéren ültettek el. Ünnepséget is rendeztek ennek a tiszteletére, amelyen Szőke-Tóth Mihály polgármester ecsetelte a falu környezettudatos fejlődését. Lenkei Róbert, a megyei közgyűlés tagja átvéve a szót a klímavédelem fontosságát hangsúlyozta, majd a kormány egyik tagja következett.
Egyszerre nyer az ember, a közösség és a természet
– Sikeres a magyar kormány településfásítási programja, mert olyan közösségkovácsoló projekt fut, amelyben közel ötszáz település szépítette, gyarapította a környezetét. A kiskunsági homokon ez különösen nagy kihívás – ezt dr. Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár mondta. Majd rátért arra, hogy a jövőben olyan vidékfejlesztési programokat indítanak, amelyek a mezőgazdaságból élőket teszik nyertessé.
Fejlesztéseket, környezettudatos beruházásokat finanszíroz a kormány úgy, hogy egyszerre legyen nyertese az ember, a közösség és a természet. Megemlítette, hogy az országos fásítási program keretében 25 ezer hektárnyi erdőtelepítésbe fogtak a gazdálkodók. Az Alföldön történelmi okok miatt is fásítani kell. A Trianoni béke következtében az erdők 85 százalékát vesztette el az ország. Emellett a térségben meg is kell kötni a homokot. De nem csak kint a határban, hanem a településeken is fásítani kell.
Újabb 24 ezer csemetére lehet pályázni
Bács-Kiskun 21 másik településén is indult ültetési program. Az államtitkár kiemelte, hogy a következő hónapban újabb egymilliárd forintot szánnak fatelepítésre a projekt folytatása keretében. Az eddig elültetett 12 ezer mellé 24 ezer újabb csemetére lehet majd pályázni.
A beszédeket ünnepségzáró áldás követte, amelyet László Lajos evangélikus lelkész mondott el. A rendezvényen az erdész szakmát a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. vezérigazgatója, Sulyok Ferenc képviselte. A program utolsó eseménye a fák elültetése volt. Az első növényt dr. Feldman Zsolt, Szőke Tóth Mihály, Lenkei Róbert, László Lajos és Sulyok Ferenc ültette el.
Jobb lehet az idei a tavalyi évnél
– Bár jelentős fagy ijesztett ránk nem oly rég, de talán eddig jobban alakult a mezőgazdasági év a termelők számára, mint tavaly – nyilatkozta hírportálunknak dr. Feldman Zsolt államtitkár. – A 2020-as év rendkívül nehéz volt. Tavaszi szárazság, tavaszi fagyok és sok viharos nap sújtotta a mezőgazdaságot. Ez kihatással volt a termés mennyiségére és a minőségére is. Az idei esztendő is egy száraz időszakkal indult. Az áprilisban lehullott csapadék azonban javított a helyzeten, így bár csúszva, de a gazdálkodók biztonsággal elvetettek. Ahhoz, hogy a szántóföldi növények kiegyensúlyozottan fejlődjenek, mindenképpen szükség van csapadékra a következő hetekben. A fagy sajnos érintett bennünket áprilisban. A hideg a kajszi- és az őszibarackokat tönkretette, illetve a korai meggyet is. A károk mértékét csökkentette az, hogy más gyümölcsöket termő növények a hűvös idő miatt lassabban fejlődtek.