2021.05.07. 14:01
A műtétek után nagy segítséget jelent a kisállat-fizioterápia
A kisállat-fizioterápia a házi kedvenceket sújtó, zömében mozgásszervi betegségek megelőzésében és az állatorvosi műtétek utáni rehabilitációban jelenthet nagy segítséget. A kecskeméti Varga Nikolett kutya-fizioterapeuta munkája nyomán már bénult eb is lábra állt és törött szárnyú gólya is újra a levegőbe emelkedett. A fizioterápia még a reménytelennek tűnő esetekben is hatásos lehet.
Fotó: Horváth Péter
Egy eddig kevéssé közismert, de csodaszámba menő gyógyulásokat is eredményező módszert ismerhetnek meg azok a gazdik, akik az Argos Állatvédelmi Egyesület foglalkozásaira és kutyaiskolájába látogatnak. A kisállatgyógytorna célja a házikedvencekre leselkedő mozgásszervi megbetegedések megelőzése, illetve az állatorvosi műtétek utáni rehabilitáció gyorsítása, sikeresebbé tétele.
– A fizioterápia nem önálló gyógyító tevékenység, hanem az állatorvosi munkát egészíti ki. A terápiás tervet minden esetben az állatorvos diagnózisára alapozva állítjuk fel. Leggyakoribb a gyógyászati célú alkalmazása, amikor fizioterápiával a műtét utáni felépülést gyorsítjuk meg.
A terápiás tervet az állatorvosi diagnózisra alapozva állítjuk fel, minden esetben az adott kedvenc állapotát, korát és egyéb jellemzőjét figyelembe véve
– mondta Varga Nikolett kisállat-fizioterapeuta.
Miben segíthet a fizioterápia?
A fizioterápia gyógyírt jelenthet az ortopédiai traumák, a neurológiai megbetegedések, például porckorongsérv, perifériás idegsérülések gyógyításában, de az idős állatok mozgásszervi problémáit is enyhítheti vagy megszüntetheti. Főleg kutyák szenvednek a különböző ízületi megbetegedésektől és számos fajtának megvan a maga fajtabetegsége, ami sok esetben akár bénulást is eredményezhet.
A fizioterápia egyik kulcsszava az izomépítés
– Nagyon sok, talán a legtöbb kedvenceinket érintő mozgásszervi betegség megelőzhető mozgással és a problémás terület körüli izomépítéssel, ugyanis az izom segíti a test stabilitását, így az ízületekét is. Számos betegség a gyenge izmok következtében jelentkező stabilitáshiány miatt alakul ki – mutatott rá a fizioterapeuta.
Hogyan kell elképzelni egy ilyen foglalkozást?
– A foglalkozás mindig bemelegítő masszírozással kezdődik, amit nagyon szeretnek a kutyák. Ezt követően instabil eszközön, például részlegesen felfújt matracon vagy ülőpárnán kell egyensúlyoznia az állatnak. Ez folyamatos izommunkára készteti a házikedvencet, ami olyan az állat számára, mint az embernek a súlyzós edzés. Általában 10–15 perc után a legmozgékonyabb kutya is elfárad ettől. Nagyon fontos a fokozatosság, és az, hogy ne terheljük túl a beteg végtagot vagy testtájat – mondta Varga Nikolett, majd hozzátette: minden kezelés egyénre szabott, ugyanakkor hangsúlyozta a szakember, hogy ő egyedül nem tud csodát tenni: ez a gazdival közös csapatmunka; megmutatja neki gyakorlatokat, melyeket azután ő végez a fizioterapeuta felügyeletével.
A kecskeméti fizioterapeuta kiemelte, hogy általában négy-hat hét alatt újraépíthetők az izmok a problémás területen, de fel kell készülni arra, hogy a súlyosabb esetekben, például egy gerincsérvnél több hónap, adott esetben egy év is lehet a teljes gyógyulási idő.
A fizioterápia nem csodaszer, de majdnem
A kétes kimenetelű állatorvosi beavatkozások esetén is sokszor menthetők a kedvencek, ezért a szakember azt tanácsolja a gazdiknak, hogy még a reménytelennek látszó helyzetekben se keseredjenek el, hanem keressenek fel valakit az ország számos fizioterapeutája közül, akik mind kiváló szakemberek.
Varga Nikolett elmondta, hogy menthetetlennek tűnő esetekkel is ért már el sikereket.
– Egy több csigolyát érintő porckorongsérvvel küzdő kutyához évek óta járok. Nem voltak kilátásai a gyógyulásra, két állatorvos elaltatást javasolt, egy pedig 10 százalék esélyt látott arra, hogy az állat valaha lábra álljon. A hosszú kezelés során a gazdi nagyon kitartóan csinálta vele a házi feladatokat és újra járt a kutyus. A javulás során a rossz gerincen ismét kialakult egy sérv, amit újabb műtét követett, de már lábon van és dolgozunk tovább vele. Az ilyen esetek mindig sikerélményt adnak – mondta a fizioterapeuta, de felidézte annak a yorkshire terriernek az esetét is, akinek teljesen elsorvadt lábizmait építették újra.
Nem csak kutyák gyógyulását segítik a fizioterapeuták: Varga Nikolett mágnesterápiával újra működésre bírta egy áramütött gólya bénult szárnyát, rendszeresen felkeresik macskatulajdonosok, sőt már tengerimalacot is gyógyított.