2021.05.30. 15:25
A kecskeméti gondozottak kapják meg az ajándék kulacsokat
A kecskeméti család- és gyermekjóléti központ által gondozott gyerekek kapják meg gyereknapra a tavaly elmaradt Nemzetközi Gyermek Játékok résztvevőinek készült ajándék kulacsokat.
Kecskemét Gyermeknap alkalmábol kulacsok átadása Szemereyné Pataki Klaudia polgármester részvételével Család- és Gyermekjóléti Központ Fecske utcai telephelyén.
Fotó: Bús Csaba
Tavaly tartották volna meg a hírös városban a gyermekolimpiának is nevezett 54. Nemzetközi Gyermek Játékokat, melyre közel másfél ezer 12-15 éves sportoló érkezett volna nyolcvan külföldi városból. A koronavírus-járvány azonban – mint sok más eseményt – ezt is meghiúsította, így nem lett gazdája az ifjú vendégeknek legyártott ajándéktárgyaknak, így az 1500 kecskeemblémás kulacsnak sem. Egészen eddig, az önkormányzat ugyanis felajánlotta őket a család- és gyermekjóléti központ részére, és Szemereyné Pataki Klaudia polgármester csütörtökön jelképesen át is adta Temesvári Ágnes családtámogatási szolgálatvezetőnek. Mint elhangzott, a kulacs nagyon jól jön majd a gondozott gyerekeknek a nyári táborokban. Temesvári Ágnes hangsúlyozta:
minden támogatásnak nagyon örülnek, amire általában mindig szükségük van, az a tartós élelmiszer és a ruhanemű, ágynemű, télen pedig a meleg kabátok és a tűzifa.
A szolgálatvezető pár szóban be is mutatta munkájukat. Közel 2300 ügyfelük, gondozottjuk van a Kecskeméti járásban, de az esetszám az elmúlt időszakban igencsak növekedett. A családokkal akár már az édesanya várandósság alatt is kapcsolatba kerülhetnek, ha a védőnő azt jelzi, hogy az anya kábítószer- vagy alkoholfüggő, és nem jár terhesgondozásra. Ilyen esetben előfordulhat, hogy a központ javasolja, hogy a gyermek megszületése után ne kerüljön haza.
– Nagyon sokszor a gyerekek tünethordozók, viselkedésükön, ellátottságukon látni lehet az árulkodó jeleket, hogy otthon, a családban komoly gondok vannak, elhanyagolják, esetleg bántalmazzák őket. Ilyenkor meglátogatjuk a családokat, hogy kiderítsük a kiváltó okokat és megpróbáljuk azokat megszüntetni – mondta Temesvári Ágnes.
A gyerekekkel gyakran 18 éves koruk után is kapcsolatban maradnak, és támogatják, például ha valaki drog- vagy alkoholproblémákkal küzd. De a szolgálatvezető hangsúlyozta, hogy egyedülálló, idős gondozottjaik is vannak, többen közülük demenciában szenvednek, őket és családjukat is felkarolják.
Emellett családterápia, pszichológus-szaktanácsadás és jogi segítségnyújtás is szerepel az 58 szakembert foglalkoztató központ tevékenységei között. Temesvári Ágnes hangsúlyozta: mindegyik ingyenes. Mediációt is vállalnak, ha mondjuk a szülők válásakor még nincs bírósági döntés a gyermekelhelyezésről, közvetítenek az anya és az apa között.