2020.09.17. 07:00
A megyei és országos értékek jelentőségét hangsúlyozták
Bács-Kiskunban regisztrálták az ország megyéi közül a második legtöbb megyei értéket – hangzott el egy kiskőrösi konferencián a napokban. A rendezvényen bemutatták a Mi magyarok című könyvet is, amely a magyarság kultúrájára legjellemzőbb értékeket tárja az olvasók elé.
Mák Kornél, a megyei önkormányzat alelnöke nyitotta meg a konferenciát
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Barta Zsolt
Szűkebb hazám, Bács-Kiskun megye öröksége címmel rendezett a napokban Kiskőrösön konferenciát a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat és a Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság a szakmai partnerek és a Nemzeti Művelődési Intézet Bács-Kiskun Megyei Igazgatósága részvételével.
Dr. Mák Kornél, a megyei közgyűlés alelnöke és Domonyi László polgármester üdvözölte a rendezvény résztvevőit. A nyitóelőadást Horváth Imre, az Agrárminisztérium Hungaricum Főosztálya kommunikációs referense Közösségi szerepvállalás az értékgyűjtésben címmel tartotta. Az előadó egyebek mellett elmondta: folyamatosan emelkedik és országosan jelenleg 2373 a megyei értékek száma. Tolna megye (436) után Bács-Kiskunban regisztrálták a legtöbb értéket 237-et. Az utánunk következő megye Borsod-Abaúj–Zemplén 197-tel, a legkevesebbet Baranyában 51-et regisztráltak. A hazai hungarikumok között 75 országos és megyei érték található.
A nemes mozgalmat a szervezők a Kárpát-medencére is kiterjesztették, mindenhová, ahol magyarok élnek. Erdélyben 189-et, a Felvidéken 44-et, Horvátországban 10-et, Kárpátalján 6-ot, a Vajdaságban 50-et, míg a Muravidéken 18 fontos megőrzendő értéket jegyeztek fel.
A konferencián dr. Mák Kornél és Szántó István, a Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság elnöke okleveleket adott át a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba felvett értékek elismeréseként. A Hajósi Pincefalu és a Hajósi kastély, a megyei értéktárba való bekerülése alkalmából oklevelet vett át Estók Mihályné Salczer Erzsébet polgármester és Ginálné Kovács Anett, a Helyi Értéktár Bizottság elnöke. A kalocsai értékek is a megyei kategóriába kerültek, a kalocsai paprika méltatása után, mint értékőrző vett át oklevelet Németh József, a Kalocsai Fűszerpaprika Zrt. elnök-vezérigazgatója. A rendezvényen a konferencia záróeseményeként 14 kiskőrösi megyei érték méltatása és oklevéllel történő elismerése történt meg. Így egyebek mellett a világ első köztéri Petőfi-szobra, Krámer Iván Petőfi- és Kossuth-gyűjteményei, Babucsikné Zeikfalvy Anna Mária munkássága, Suba Róbert paralimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok sportoló és Kunhegyesi Ferenc képzőművészeti munkássága is. Az alkotók személyesen, akik nem voltak jelen, azok nevében a polgármester vette át az elismerő oklevelet.
Horváth Imre osztályvezető bemutatta azt a különleges magyar és angol nyelven adott könyvet, amelyben dr. Nagy István agrárminiszter a Hungarikum Bizottság elnöke írt köszöntőt.
A magyar nemzeti karakterre jellemző értékeket gyűjtötték össze és mutatják be. A kiadványban kétszáz tárgyi, szellemi, történeti, kulináris és egyéb kategóriájú, például világhírű személy kapott helyet. Történelmünk nagy alakjai között jegyzik Petőfi Sándort, Kossuth Lajost, Báthory Istvánt, Mátyás királyt vagy Szent Istvánt. A nemzetközi tudósaink között szerepel Wigner Jenő, Szent-Györgyi Albert, Puskás Tivadar, Richter Gedeon, valamint Bláthy Ottó is.
A kulináris értékeink között ott van a Pick téli szalámi, a törkölypálinka, a magyar akácméz, a karcagi birkapörkölt, a makói hagyma is. Művészeink között szerepelnek Kodály Zoltán, Bartók Béla, Cziffra György, Victor Vasarelly, Lehár Ferenc. A sportolóink között Magyar Zoltán, Hajós Alfréd, Puskás Ferenc, Papp László, valamint a korábban nagy sikereket elért magyar vízilabda is ebbe a kategóriába tartozik.