2020.03.04. 13:51
Nyílt napot tartanak a kiskunhalasi Sorsok Házában
Kiskunhalason, a Hunyadi utca 1. szám alatt működteti több mint öt éve a Sorsok Háza Szociális Intézményt a Magyarországi Baptista Egyház Sorsfordító Szolgáltató Központja.
A Sorsok Házában szakemberek segítik a betegek fejlődését
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Pozsgai Ákos
Azokat fogadják és támogatják itt, akik pszichiátriai betegséggel élnek, vagy krízishelyzetben vannak, illetve szenvedélybetegek, de kórházi kezelésük nem indokolt. Az intézmény csütörtökön kitárja kapuit a látogatók előtt. Kiskőrösön, Kiskunhalason, Kalocsán és Kiskunfélegyházán 2015. február 1-jén kezdte meg működését a kiskőrösi székhelyű Sorsok Háza Szociális Intézmény a pszichiátriai betegek nappali ellátására.
– Már a kezdeti tapasztalatok azt mutatták, hogy sok esetben van átfedés a pszichiátriai betegek és a szenvedélybetegek helyzete között, a kettő kapcsolódik egymáshoz. Az ok-okozat kapcsán megjelentek a szenvedélybetegek is az ellátórendszerünkben. Annak érdekében, hogy külön tudjunk speciálisan csak a szenvedélybetegekkel foglalkozni, a már meglévő szolgáltatásokat bővítve a szenvedélybetegek nappali ellátását is elkezdtük működtetni több településen.
Újabb telephelyeket nyitottunk Baján, Jánoshalmán, Kiskunmajsán, Makón és Hódmezővásárhelyen – mondta el Hajdu Julianna, a Sorsok Háza Szociális Intézmény igazgatója. Háromféle szolgáltatást nyújt a halasi intézmény, a pszichiátriai és szenvedélybetegek nappali ellátása mellett támogatott lakhatást is biztosít tíz fő részére térítés ellenében pszichiátriai betegeknek a Kisfaludy utcában. A halasi telephely ellátási területéhez tartozik a Kiskunhalasi járás – Balotaszállás, Harkakötöny, Kelebia, Kiskunhalas, Kisszállás, Kunfehértó, Pirtó, Tompa, Zsana – közigazgatási területe.
A pszichiátriai betegek nappali ellátását a 18. életévüket betöltött, fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő, pszichiátriai betegek vehetik igénybe. Az ellátásban résztvevők többsége családi környezetben él, rehabilitációs, illetve rokkantsági ellátásban részesül. A legtöbb esetben a család és a szűkebb környezetük is mögöttük áll, az intézményben azonban szakemberek segítik a pszichoszociális fejlődésüket.
Mindennapi elfoglaltságot biztosítanak a számukra, kulturális, szabadidős, családi programokat szerveznek, igény esetén különböző képzési lehetőségeket is. A hét minden napján – kivéve az ünnepnapokat – reggel 7 órától délután 13 óráig várják a pszichiátriai beteg ellátottakat, ahol tisztálkodhatnak, kimoshatják a ruháikat és igény esetén étkezhetnek is.
– Igyekszünk a pszichiátriai betegek számára egyénre szabott segítséget nyújtani a különféle szakterületek bevonásával, a szükségleteiknek megfelelően – hangsúlyozta az intézmény vezetője. A kiskunhalasi telephely személyes gondoskodást nyújtó alapszolgáltatásainak másik fő területe a szenvedélybetegek nappali ellátása. Az alkohol-, drog- és egyéb függőségi problémával küzdő személyek rehabilitációját, a társadalomba, korábbi közösségükbe való visszailleszkedését segítik elő az intézmény szakemberei.
– A tapasztalatok szerint elsősorban az alkohol- és a gyógyszerfüggőség, kevésbé a klasszikusan vett kábítószerek okozzák a legtöbb gondot az ellátottaink körében – mutatott rá a szakember, aki elmondta azt is, hogy a szenvedélybetegek nappali ellátását 16 éves vagy annál idősebb személyek vehetik igénybe önkéntes alapon, hétfőtől vasárnapig – az ünnepnapokat kivéve –, naponta 13.30 és 19.30 között. Az intézményben csütörtökön nyílt napot tartanak, délelőtt 10 órától mentális egészségfejlesztési előadások, egészségügyi mérések, filmvetítés, készségfejlesztő foglalkozások várják az érdeklődőket.