2020.01.06. 20:00
Nem lehet halogatni a hálózat fejlesztését
A csőtörések miatt hétfőn is sokan maradnak víz nélkül Kalocsán, a lakosságszám pedig csak nőni fog.
A szennyvíztelep üzemeire is ráfér a fejlesztés és a bővítés
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Gábor János
A város önkormányzata egy 1,143 milliárd forintos megvalósítási javaslatcsomag elfogadásával megtette az első lépést a város eső-kelő vízhálózatának fejlesztése érdekében, hiszen az a következő években még komolyabb kihívásokkal néz szembe. A szennyvíztelep bővítését is tartalmazó programot a központi költségvetés Közép-Duna menti térségfejlesztési feladatokra elkülönített keretéből finanszírozná a Paksi Atomerőmű két új blokkjához kapcsolódó beruházásokért felelős PIP Közép-Duna Menti Térségfejlesztési Nonprofit Kft. Mint ismert, ugyanez a cég dolgozik majd a városban lévő egykori szovjet laktanya több ezer fős szállássá alakításán is. Ide várhatóan az építkezés miatt érkező orosz munkások költöznek majd.
A nagy értékű vízberuházást a paksi erőműépítés miatt jelentősen felduzzadó lakosságszám teszi szükségessé, utal a populáció várható kilövésére a vonatkozó képviselő-testületi előterjesztés. Kalocsa lakossága a 2015-ös népszámláláskor kb. 16 ezer fő volt, erre jöhet 3-5 ezer orosz vendégmunkás, legalábbis ennyi főt befogadó szállást terveznek kialakítani a foktői úti laktanya épületeiben. A tömeg kiszolgálására alkalmas víz- és szennyvízhálózatot tehát még addig kell megteremteni, amíg el nem indul a paksi nagyberuházás. A kialakítást százszázalékos intenzitással támogató PIP úgy számol, hogy az idei év legvégére kész lehet a hálózatfejlesztés terve, majd 2021-ben indulhat az építkezés.
A város vízhálózatára a bővítéstől függetlenül is nagyon ráférne a fejlesztés. A térségben működő Kiskunsági Víziközmű-Szolgáltató Kft. (Kiskunvíz) nemegyszer jelezte az elmúlt években, hogy az elöregedett rendszernek már a fővezetékei is gyakran el-elpattannak, több száz otthont hagyva víz nélkül, egész napokra. A javítások egyre több erőforrást emésztenek fel, miközben a Kiskunvíz a rezsicsökkentő program során befagyasztott, gyakorlatilag tíz évvel ezelőtti árakon kénytelen szolgáltatni. Ilyen feltételek mellett bajba kerülhet a vízellátás, hiszen a cég – állami segítség nélkül – nem tud finanszírozni egy nagyobb csőcsereprogramot.
Most megoldódhatnak a gondok, hiszen a sikerrel kecsegtető program 6,7 kilométer távvezeték cseréjét is tartalmazza. Emellett felfejlesztik és bővítik a Kalocsa Kistérségi Vízművet (barákai és negyvenszállási vízbázis), a szennyvíztisztító telepet, a vízelosztó hálózatot (mintegy 11 km hosszúságban), a szennyvízcsatorna hálózati műtárgyait, illetve különböző ivóvízellátó, csapadékvíz-elvezető és szennyvízelvezető létesítményeket is.
Komoly felkészültség szükséges
A nagyszabású munka komoly szakmai és technikai felkészültséget igényel, ezért – kellő emberi erőforrás és saját forrás hiányában – nem a város végzi el, hanem megbízza vele a PIP Kft.-t. A cég ezt „a megbízást közfeladatai körében ingyenesen” vállalja, olvasható az önkormányzat és a cég közötti, képviselő-testületi ülés keretében nyilvánosságra hozott támogatói okirat részletes leírásában. Ugyanez a dokumentum foglalja magában azt is, hogy a támogatási összeget a város kezeli majd, egy „erre a célra fenntartott elkülönített bankszámlán”. A forrás felhasználása kapcsán az okiratban leszögezték: a pénzforgalomról a város köteles „elkülönített számviteli nyilvántartást vezetni”.