2019.09.04. 14:29
Muraközy Jánosnak állít emléket a tábla
A neves festőnek és szabadságharcosnak emléket állító emléktáblát lepleztek le hétfőn délután Kecskeméten, a református Ókollégium homlokzatán.
Fotó: Bús Csaba
Muraközy János (1824–1892) festőművészként, szabadságharcos katonaként és gazdasági szakemberként élete során mindvégig a hírös városért cselekedett és öregbítette annak hírnevét. Kecskemétet és a forradalmat kardjával, katonaként védte. Festői életműve a város kulturális örökségének meghatározó darabja.
1973 májusában döntött úgy a Muraközy család, hogy Kecskemét városának adományozza az 1892-ben elhunyt neves ős több mint harminc festményét, grafikáját, valamint jó néhány személyes tárgyát, bútorát és egyéb relikviákat. Egy ideig a Katona József Emlékházban voltak, majd átkerült a gyűjtemény a Cifrapalotába. Itt egy ideig állandó kiállításon mutatták be, de 2014-ben lekerültek a képek a falakról.
A művész családja méltó kiállítóhelyet kért a várostól, ezt végül Hörcsök Imre önkormányzati képviselő javaslata nyomán a Ráday Múzeumban találták meg, itt nyílt tavaly nyáron A kulcsra zárt szoba titka címmel az állandó tárlat.
Napjainkban az Ókollégium az egyetlen még ma is álló kecskeméti épület, mely Muraközy János életének színtere volt, ahová iskolába járt – itt tanult ugyanis jurátusként barátjával, Jókai Mórral együtt. Ide került fel az az emléktábla, amelyet a Ráday Múzeum a Kecskeméti Református Egyházközséggel közösen készíttetett, emlékeztetve Muraközy János személyére és életművére.
Emléktáblát állítottak Muraközy Jánosnak Kecskeméten
A bronzportré Kosik Márk fiatal kecskeméti szobrászművész alkotása, a táblát Fellegi Tamás kőfaragómester véste és helyezte el az Ókollégium homlokzatán. A Muraközy János halálának évfordulója alkalmából szeptember 2-án, hétfőn rendezett avatóünnepségen részt vett Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, Varga László lelkész, nyugalmazott püspökhelyettes, dr. Fogarasi Zsuzsa múzeumigazgató és ott voltak az avatáson Muraközy János leszármazottai is.