2019.09.08. 07:00
Megfelelő óvatossággal elkerülhető a tragédia
A szüret kapcsán a mustgáz veszélyeire figyelmeztet a megyei katasztrófavédelem. Sokan ugyanis nem veszik komolyan, hogy a pincékben alattomosan terjedő mustgáz cselekvésképtelenné teszi az áldozatait, és halálos veszélyt jelenthet.
A szén-dioxid, ami a gyümölcs erjedése (a cukor alkohollá alakulása) során keletkezik. Ez a gáz színtelen, szagtalan, a levegőnél másfélszer nehezebb, ami zárt térben, a levegőt kiszorítva, a padló szintjétől tölti fel a helyiséget. A szén-dioxid önmagában nem mérgező, de mivel kiszorítja a levegőt a pincéből, oxigénhiányos állapotot idéz elő a zárt térben. A mustgáz miatti oxigénhiány szédülést, álmosságot, eszméletvesztést, végül akár fulladásos halált okozhat. Megfelelő szellőzés kialakításával, valamint a hordók nagy térben, elszórva történő elhelyezésével elkerülhető, hogy felhalmozódjon az erjedés közben keletkező szén-dioxid. Ugyanakkor egyszerűen meg is előzhető a baj, könnyen ellenőrizhető, hogy a helyiségben van-e mustgáz. A legjobb megoldás a balesetek megelőzésére a borospincékbe szén-dioxid-érzékelők telepítése.
Alkalmazható a gyertyás módszer is, amikor az ember egy gyertyával ellenőrzi a pince levegőjének összetételét. Az égő gyertyát, mécsest ne kézben tartva, hanem egy lapátra – vagy más kerti szerszámra – helyezve, derékmagasság alatt tartva menjenek le a pincébe. Ha a láng kialszik, azonnal el kell hagyni a pincét, mert nincs elég oxigén.