Kiskunhalas

2019.02.28. 14:00

Egy nap után feladták a nádaratást a halasi Sóstón

Mindössze egy napig dolgoztak a munkagépek, befejezték a nádvágást a halasi Sóstón. A hatalmas aratógépek nem tudtak haladni, elsüppedtek az alacsony vízállású, iszapos tóban. A leállás fő oka azonban az értéktelen nád, amit a nádvágást végző vállalkozó szerint nincs értelme levágni, tisztítani, annyira rossz minőségű.

Pozsgai Ákos

A halasi Sóstón egy napig dolgoztak a nádvágó gépek, utána a vállalkozó leállította a munkát

Forrás: Petőfi Népe

Fotó: Pozsgai Ákos

A tavat kezelő halasi Sóstó Sporthorgász Egyesület egyik kiemelt feladatának tekinti a nádvágást, de úgy tűnik, hogy képtelen megbirkózni a feladattal. Az elmúlt húsz évben egyszer sem sikerült levágni a tavon lévő szükséges nádmennyiséget. A mintegy 50 hektárnyi területen kétévente legalább a nád 70 százalékát le kellene vágni az egyesület és az önkormányzat között kötött szerződés szerint. Ez alól részben kivétel a 2016-os esztendő, amikor a nád közel 60 százalékát sikerült learatni, abban az évben volt utoljára olyan vastagságúra – több mint 25 cm – és hosszú időre befagyva a tó vize, hogy biztonsággal rá lehetett menni és el tudták végezni a szükséges munkálatokat. Igaz, a megrendelt munkagép éppen akkor nem jött, mert a vállalkozó másutt dolgozott vele.

A 2017-es nyári időszakban kritikusan alacsonyra apadt a vízállás a Sóstóban, a parti részekről másfél-két méterre visszahúzódott a víz, a tó a közepén is alig nyolcvan centiméter mély volt a horgászok szerint. A vízállás azóta sem emelkedett sokat, ezért mostanra olyan sűrű iszapos réteg alakult ki a levágatlan, náddal benőtt részeken, amely tovább rontott a nád minőségén.

A helyi közgyűlés később határozatban szólította fel a horgászegyesületet, hogy végeztesse el a megfelelő mértékű nád levágását, ugyanakkor az önkormányzat elismerte, hogy ezt az egyesület jórészt saját hibáján kívül nem tudta megoldani.

A nádvágást tavaly sem végezte el az egyesülettel szerződésben álló vállalkozó, végül a parti nád levágását egy kiskunhalasi kft. vállalta magára, és a cég a saját alkalmazottjaival, társadalmi munkában végezte el a munkát.

A halasi Sóstón egy napig dolgoztak a nádvágó gépek, utána a vállalkozó leállította a munkát
Fotó: Pozsgai Ákos / Petőfi Népe

Most úgy tűnik, ez a tendencia folytatódik, a horgászegyesülettel szerződést kötött mostani vállalkozó kedd reggel felvonult a munkagépeivel, megkezdődött a nádaratás, egy nap után azonban abbahagyták a munkát. – A vállalkozó elmondása szerint továbbra is annyira rossz minőségű a nád, hogy nem éri meg levágni és tisztítani, ráadásul a munkagépek is folyton elakadtak az iszapban, vagy elmerültek a vízben így szinte alig tudtak haladni – mondta el lapunk érdeklődésére Jáger Szabolcs, a Sóstó Sporthorgász Egyesület elnöke. Az egyesületi vezető közölte azt is, később írásban is megkapja az indoklást a vállalkozótól, amelyet továbbítani fog az önkormányzat felé.

Megoldódhatnak a problémák

A halasi önkormányzat a Sóstó állapotjavítására, a nád kezelésére korábban átfogó mederrekonstrukciós tervet készíttetett, hogy a tó hosszú távú fenntartása megoldható legyen. Időközben az önkormányzat a Széchenyi 2020 pályá­zat keretében európai uniós támogatással jelentős összeget nyert, egyrészt a közeli Felső­város csapadékvíz-­elvezetési gondjainak megoldására, a csatornarendszer felújításával és kibővítésével. Másrészt a város belterületéről elvezetett csapadékvizek helyben tartását és hasznosítását célzó főgyűjtő gerinccsatorna építésére, amelyen keresztül a csapadékvizek átemelésével a Sóstó vízpótlását végzi el. A tervezett rekonstrukciós munkálatok és fejlesztések hosszú távon megoldhatják a Sóstó nádproblémáit is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában