2019.01.28. 11:30
Külföldi vendégeket is vonz a gyógyfürdő
Tavaly csaknem 110 ezren váltottak jegyet a kiskőrösi fürdőbe. A város turizmusának a növekedésében fontos szerepet játszik a gyógyvizes strand és uszoda. A külföldiek közül nagyon sok visszatérő család hetekre is letelepedik a fürdő melletti kempingben.
A gyógyvíz kiválóan alkalmas reumás, mozgásszervi betegségek kezelésére
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Barta Zsolt
A városban évről évre egyre több a turisták által eltöltött vendégéjszakák száma. Ennek eredményeként a turisztikai adóbefizetés 8 millió 731 ezer forint volt tavalyelőtt. A tavalyi számot még nem ismerjük. De minden bizonnyal több lesz, mivel a Kiskőrös 300 jubileumi rendezvénysorozatra sokan ellátogattak a városba. A polgármester a vállalkozóknak minden évben a legnagyobb adózók tiszteletére adandó fogadáson beszél arról, hogy bár az turisztikai adó összege még nem kiemelkedő, de az emelkedés mértéke jelentős. A múzeumokon kívül idegenforgalmi jelentőséggel bír a fürdő és a kemping.
A fürdő vize gyógyhatású, sokan azt mondják, hogy nem rosszabb, mint a majsai fürdő vize. Ezért is keltett riadalmat az, hogy a 30 évig folyamatosan működő gyógyvízzé nyilvánított termálkút 2017-ben eltömődött, javíthatatlan állapotba került. Szükségessé vált egy új termálkút fúrása. Az új termálkút vizének gyógyvízzé minősítése folyamatban van. Az iskolai tanév alatt a tanuszodába a kistérségből is járnak a diákok kötelező úszásoktatásra. Ez tanévenként 10–15 ezer diákot jelent. Az oktatásokon kívül számos tanuló jár úszóedzésre, akik versenyszerűen űzik a sportot, szép sikereket érve el. Ezen felül 2016 óta vízilabdaedzés is elindult az uszodában. Hétvégenként gyógypedagógus babaúszást tart az uszodában, ahova 3 hónapos kórtól lehet az apróságokat hordani. Tavaly az uszoda melletti kempingben 1434 magyar vendég 4374 éjszakát töltött, míg 531 külföldi 6822 éjszakát. Azaz látni, hogy sok külföldi akár több hétre is letáborozik a kőrösi kempingben. Nyáron ki lehet tenni a megtelt táblát a vendégfogadó helyre. Tavaly 109 ezer 472 látogató fordult meg a vízmű által üzemeltetett fürdőben, akik jelentős része a kempingben töltötte az éjszakákat. A bevétel 135,5 millió forint volt, az összes kiadás csaknem 10 millióval több.
Tavalyelőtt, Kiskőrös kereskedelmi szálláshelyein 34 ezer 977 éjszakát töltöttek el a turisták. Az átlagosan eltöltött éjszakák száma 3,7 volt. Érdekes, hogy Soltvadkerten, 20 249 éjszakát töltöttek a vendégek, az átlagos ott-tartózkodás száma 2,8 éjszaka volt. Mindkét helyen jó minőségű kemping és kiváló strandolási lehetőségek várják a fürdőzőket. Igaz, Soltvadkerten a Vadkerti Tóban csak a nyári szezonban lehet fürödni.
Olajat kerestek, gyógyvízre bukkantak
Kiskőrös fürdőjének története az 1950-es évek második felére vezethető vissza, amikor olajat kerestek Bács-Kiskun megyében. Az olaj után kutatók megdöbbenésére nem a várt eredményt hozta a fúrás. Mintegy 1000 méter mélyről gyógyvíz tört a felszínre, amiről azóta kiderült, hogy az 54 ºC-os víz kiváló összetételű hévíz, melynek az alábbiak az összetevői: nagy sókoncentrációjú nátrium-kloridos, hidrogén-karbonátos, jódos-brómos hévíz, melynek flórtartalma is jelentős. A gyógyvíz kiválóan alkalmas reumás, mozgásszervi, degeneratív és nőgyógyászati megbetegedések eredményes gyógyítására. Tudományos vizsgálatok megállapításai szerint olyan vegyi összetételű, amely nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő. Ezek után 1957-ben társadalmi munkák segédletével megnyitott a fürdő két termál medencével és egy hideg vizes úszómedencével. A fürdő közel 30 évig ezzel a három medencével működött. A 80-as években szükségessé vált egy tanmedence megépítése az úszni tanulók számára. Ez időben kulcsos, kabinos öltözők, valamint egy 20 négyzetméteres vizesblokk szolgálta ki a fürdőzőket.