2019.01.12. 07:00
Jó dolguk van a madaraknak a Hunyadivárosban, sokan etetik őket
Kecskeméten talán a Hunyadivárosban van a legjobb dolguk a madaraknak: a Szabó Barna által elindított program révén rengeteg magánháznál etetik őket télen, a Mátyás király iskolában pedig sokat tanulnak a diákok arról, hogyan tudnak gondoskodni a cinegékről, vörösbegyekről, őszapókról és társaikról.
A Mátyás Király Általános Iskolában a gyerekek télen mindennap gondoskodnak a madarak etetéséről
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Bús Csaba
A Mátyás Király Általános Iskolában szinte megnyitása óta van madáretető, és ami ugyanilyen fontos, a havas, hideg időszakban biztosan terítve van eleséggel. Így a cinegék, csuszkák, vörösbegyek, tengelicek, zöldikék, csonttollúak télen itt állandó vendégek.
Mint Deák Attiláné Tünde pedagógustól megtudtuk, az etetés a mindenkori ötödikes diákok feladata, de természetesen más osztályok tanulói is gondoskodnak a madarakról. A gyerekek is szoktak otthonról vinni magokat, diót, de a Magyar Madártani Egyesület 7. számú helyi csoportja és Szabó Barna, a Hunyadivárosi Madárbarát Program elindítója, koordinátora is biztosítja az iskolának a magvakat.
– A gyerekek számára nagy élmény, hogy kivihetik az eleséget, vagy hogy az itatót feltölthetik vízzel. Sokan panelházban laknak, így legalább találkoznak kicsit a környezetükben élő állatokkal, és megtanulhatják, milyen fontos nekik segíteni akkor, amikor nehezen jutnak táplálékhoz. A természetismeret tantárgy keretében egy órát kifejezetten a madarak etetésére szánunk – mondta el Deák Attiláné.
Az intézmény 2017-ben elnyerte az Örökös Ökoiskola címet. Nagy hangsúlyt helyeznek a környezeti nevelésre, programjuk szerint a természettel összhangban lévő és cselekvő diákokat kívánnak nevelni. Deák Attiláné – aki egyben az Ökoiskola munkacsoport vezetője – elmondta, az ökoszemlélet átszövi az iskolai életet, a madáretetés mellett növényeket ültetnek, szelektíven gyűjtik a szemetet, tematikus napokat, erdei iskolai programokat szerveznek, és akár az idegennyelvi tanórákon is sok szó esik a környezetvédelemről. Több évtizede jó szakmai kapcsolatot ápolnak a Kiskunsági Nemzeti Parkkal, a KNP munkatársától, Lendvai Máriától sok hasznos ötletet kaptak, a helyes madáretetéssel kapcsolatban is.
Az időseknek is örömet okoznak a kis szárnyas vendégek
Az, hogy a Hunyadiváros nevezhető a megyeszékhely talán leginkább madárbarát városrészének, döntően Szabó Barnának köszönhető. A jelenleg egy élelmiszeripari cégnél kutatásfejlesztési asszisztensként dolgozó úr a 80-as évek végén a Kertészeti Főiskolára járt, és itt tagja volt annak a dr. Járfás József egyetemi tanár által vezetett csapatnak, amely Izsákon a Sárfehér Mezőgazdasági Termelőszövetkezet 5-6 ezer hektáros területén rengeteg madárodút szerelt fel. Mint kiderült, ennek növényvédelmi szempontból is jelentős hatása volt, az „odúsított” földeken 20 százalékkal kevesebb rovarölő szert kellett kipermetezni, a madarak ugyanis odaszoktak.
Hogy megemlékezzen 1996-ban elhunyt kedves tanáráról, 2006-ban Szabó Barna saját kezdeményezésből, egy pályázat révén 200 madárodút készíttetett, és ezeket ingyenesen kiosztotta a madarakat szívesen látó, róluk gondoskodni kívánó hunyadivárosiaknak. Leginkább idősek jelentkeztek, sokan közülük egyedülállóak voltak, akiknek magányát azóta is enyhítik a nap mint nap érkező cinegék, verebek, a fészkelő rigók.
– Többen elmesélték, milyen szívmelengető érzés, mikor felbukkan a várva várt kis vendég, vagy amikor az odúban kikelt fiókáknak hozzák a szülők az élelmet – villantotta fel Szabó Barna, hogy a madarakról való gondoskodással nemcsak a szárnyasokkal teszünk jót, hanem saját magunkkal is.
A Hunyadivárosi Madárbarát Programnak koordinátora, motorja – aki munkacsoportjával együtt 2010-ben megkapta a Kecskemét Város Környezetvédelméért Díat – tizenöt odút a Köztemetőben is kihelyezett, jó néhány magánházhoz, valamint a Ceglédi úti és az Ifjúság úti óvodához pedig madáretetőt vitt (utóbbi ovi pedagógiai programja révén kiérdemelte a Zöld Óvoda címet). Az intézményeket a Madártani Egyesület támogatása révén ő látja el madáreleséggel, és szabadidejéből minden évben feláldoz két-három hétvégét az odúk tavaszi kitakarítására is (ez nem kis munka, hiszen körbe kell járnia a közel kétszáz házat). Több alkalommal tartott előadást is gyerekeknek és nyugdíjasoknak a madáretetésről. Azt sajnálja csak, hogy 2006-ban a pályázat szerényebb keretei miatt OSB-lapokból, nem pedig deszkákból készültek az odúk, így az esőnek, hónak kitett darabok közül pár darab már tönkrement.
Az itatást se felejtsük el!
Szabó Barna szolgált néhány praktikus jó tanáccsal azoknak, akik szeretnének madarakról gondoskodni.