2018.08.31. 11:30
Rengeteg hal pusztult el a szikrai Holt-Tiszán
A legjobb megoldás a meder kikotrása lenne, de ez több száz millió forintba kerülne.
Több mázsa hal pusztult el hétfő óta a Szikrai Holt-Tiszában. Kedden még csak néhány halat dobott felszínre a víz, szerdán viszont már tömeges halpusztulást lehetett észlelni a Szikrai Holt-Tisza egy részén. Az üggyel kapcsolatban megkerestük Kovács Sándort, a Bács-Kiskun megyei Horgászegyesületek Szövetségének ügyvezető elnökét.
– Nagy valószínűséggel oxigénhiány okozta a pusztulást. Szerdán vízmintát vettünk, a laboratóriumi vizsgálat után tudunk többet mondani. Ha ránézünk a vízre, akkor az a csoda, hogy eddig nem döglöttek a halak. A halgazdálkodási felügyelővel voltunk megnézni a vizet, közepes mennyiségűnek nyilvánítottuk, nem elenyésző, de nem is totális – mondta el Kovács Sándor.
– Öregedik a holtág, a rendkívüli időjárás is közrejátszik benne, amiről gyakorlatilag senki sem tehet. A legjobb megoldás természetesen az lenne, ha ki lenne kotorva, de az több száz millió forintba kerülne. Nagy probléma az, hogy tele van növényekkel a víz, ami miatt nem kap megfelelő mennyiségű oxigént – mondta az ügyvezető elnök.
Rengeteg hal pusztult el a szikrai Holt-Tiszán
Az alpári Holt-Tiszát is szemlézték, de ott még nincs ilyen probléma. Halmentést viszont végeztek és végeznek a Dunán nem is egy helyen.
– A rendkívüli csapadékszegény időjárás miatt kellett Paksnál, Bajánál a halakat menteni. Itt a holtágban ezt nem tudjuk megtenni, de folyamatosan figyelünk. Keverni sem lehet a vizet, mert akkor felkavarjuk a gázokat és még rosszabbat teszünk a halakkal. A szombati légnyomásváltozás, minden bizonnyal a hidegfront is közrejátszott a pusztulásban. Ilyenkor ugyanis kiszabadulnak a káros gázok és a halaknál elhullást okoznak – magyarázta Kovács Sándor.
Abban lehet reménykedni, hogy most már hűvösebbek az éjszakák és lehűl a víz. A halőrök természetesen megkezdték az elpusztult halak kiszedését. A tetemeket meg fogják semmisíteni.