Kiskunmajsa-Ukmergé

2018.05.31. 20:00

Kozma Huba a hála jele kitüntetést vehette át

Három éve kötött hivatalosan is partnerségi szerződést Kiskunmajsa és a litvániai Ukmergė. A majsaiak küldöttsége a napokban tért vissza az ottani városnapi ünnepségekről, ahol kitüntetést adományoztak dr. Kozma Huba részére a litván függetlenség támogatásáért és a litván–magyar kapcsolatok erősítéséért.

Tapodi Kálmán

Kiss Károly, Ábrahám-Fúrús András, Nahimi Péter és Kozma Huba

Forrás: Petőfi Népe

Fotó: Tapodi Kálmán

A kitüntetett – aki nem volt tagja a küldöttségnek – a Rolandas Janickas, Ukmergė polgármestere által adományozott „Hála jele a polgármestertől” elismerést szerdán vehette át a majsai városházán. Az átadón jelen volt Ábrahám-Fúrús András polgármester, a kitüntetést elhozó és a majsai delegációt vezető Kiss Károly, korábbi majsai polgármester és Nahimi Péter, a majsai helytörténeti gyűjtemény vezetője, aki korábban Kozma Hubával többször is járt Litvániában, éppen a vérzivataros időkben.

– Szegényebb lett volna az életem, ha nem jutok el annak idején a balti államokba – mondta el a városházi beszélgetés során Kozma Huba, akit váratlanul ért a kitüntetés. Tőle tudjuk, hogy a két település kapcsolatai már több mint negyedszázadosak.

Kozma Huba, a Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőjeként 1991. január 13-án érkezett Vilniusba, a litván fővárosba, ahol a televíziótoronynál véres ütközet dúlt.

Kiss Károly, Ábrahám-Fúrús András, Nahimi Péter és Kozma Huba
Fotó: Tapodi Kálmán / Petőfi Népe

– A szovjet megszállók fegyverrel támadtak a szabadságukért eszköztelenül tüntető litván hazafiakra. Tizenöt ember halt meg ebben a mészárlásban – emlékezett vissza az eseményekre Kozma Huba, aki akkoriban a litván parlamentben is felszólalt és a magyarok szolidaritásáról, együttérzéséről biztosította a litván népet.

Litvániához hasonlóan a szabadságáért oly sokat küzdő Magyarország számára is 1991 hozta meg a teljes függetlenséget, amikor június 19-én az utolsó megszálló szovjet katona is távozott hazánkból. Majsa központjában – az Egressy zeneiskola parkjában – azóta ott áll a Szabadulás emlékmű, amit litván fafaragók készítettek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában