2018.01.28. 07:37
A Seuso-kincsek védelme nem játék
Műtárgyvédelmi és vagyonbiztonsági szempontok egyaránt indokolják, hogy csak zárt ajtós kiállítás keretében tekinthetők meg a Seuso-kincs darabjai. A látogatottság azonban a keretek ellenére is nagyszerű a vándorkiállításon – nyilatkozta lapunknak Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.
Hamarosan Kecskemétre érkezik az egykori magas rangú római tisztviselő, Seuso ezüst étkészlete Fotó: Dabasi András, Kardos Judit
– Három vidéki nagyvárosban járt eddig a Seuso-kiállítás, mennyire elégedett a látogatottsági adatokkal?
– A mutatók nagyszerűek, több mint hatvanezren látták a kincset. Nagyjából ilyen számokra számítottunk, városonként 20-25 ezer főre, hiszen három hét alatt még hosszabbított nyitvatartással sem tudunk több látogatónak lehetőséget biztosítani a kiállítás megtekintésére. Ennyien viszont meg tudják nézni, és meg is nézik. Azt kiemelném, hogy eddig minden helyszínen nagyon harmonikus volt az együttműködés az önkormányzat, valamint a helyi múzeum vezetésével is, minden gördülékenyen és szakmai szempontból is jól ment.
– A Seuso-kiállítás zárt ajtós, egy időben legfeljebb 40 látogató tartózkodhat a termekben, a beléptetés félóránként történik: miért van szükség ilyen korlátozásokra?
– Két oka van. Az egyik a műtárgyvédelmi szempont, hiszen figyelembe kell venni, egy teremben hány érdeklődő fér el kényelmesen, úgy hogy a műtárgyakat ne veszélyeztessék. És természetesen nagyon hangsúlyos kérdés a vagyonbiztonság, a vagyonvédelem is. A kincsek több tízmilliárdos értéke miatt ez természetes.
– Megtudhatunk-e arról bármit is, hogyan zajlik a kincs egyik helyszínről másikra való átszállítása?
– Az említett biztonsági szempontok miatt sajnos nem tudjuk a közvéleményt tájékoztatni.
– De azt talán elárulhatja, ön hogyan éli meg a kincs vándorlását? Aggódik ilyenkor?
– Nagyon szakszerű biztonsági munka zajlik, az Országos Rendőr-főkapitánysággal és más rendvédelmi szervekkel együttműködve. Teljesen megbízom a kollégáimban, és a közreműködő partnerek szakértelmében. Hozzáteszem, én magam sem tudom pontosan, mikor indulnak útnak a kiállítás darabjai, annyira szigorú a szállítás protokollja.
– Kecskemét után még Miskolcon és Nyíregyházán lesznek láthatóak a gyönyörű ezüst edények. Utána a Magyar Nemzeti Múzeumban kapnak végleg helyet?
– Június 14-én nyitjuk meg a fél-állandónak szánt kiállítást. A Seuso-kincs mellett itt helyet kapnak az egykori késő római kori Pannónia legfontosabb műkincsei is. Komplexen kívánjuk bemutatni a korszak művelődését, iparművészetét és életmódját. 2021-ben Budapesten egy nagyobb, több ezer fős nemzetközi régészeti kongresszus alkalmából szeretnénk időszaki kiállítást rendezni a Seuso-kinccsel és a vele egykorú, hasonló jelentőségű késő római ezüstleletekkel. Ez a tárlat a szakemberek és a nagyközönség számára is különleges, egyszeri élmény lenne, egyben láthatnának egy gazdag, grandiózus anyagot.
– A kincs megtalálása, eltűnése és későbbi sorsa is igen kalandos, rejtélyekkel és bonyodalmakkal teli. Ezekre mekkora hangsúlyt helyez a kiállítás?
– A kincs 20–21. századi megtalálásának és mozgatásának a története kétségtelenül izgalmas, természetes, hogy nagyon érdekli a közvéleményt, mégis a kiállítás nem erről szól. A Seuso-kincs önmagában kimagasló jelentőségű tárgyegyüttes. A Nemzeti Múzeum kiállítása a kriminalisztikáról nyilvánvalóan a kulturális-művészeti-történeti vonatkozásokra helyezi a hangsúlyt.
Székesfehérvár, Zalaegerszeg és Kaposvár után hamarosan Kecskemétre érkezik a Magyar Nemzeti Múzeum Seuso-kincset bemutató vándorkiállítása. A több mint 1500 évvel ezelőtt a Balaton környékén, valószínűleg a mai Polgárdi közelében élt magas rangú római tisztségviselő, Seuso ezüst étkészlete január 30-án 12 órától egészen február 18-ig tekinthető meg a Cifrapalotában, hosszabbított nyitvatartással, naponta 8–20 óráig.
Nyitóképünk Dabasi András és Kardos Judit fotója.