2022.07.16. 19:55
Ezek a legnépszerűbb internetes programok és játékok az idősebb korosztály körében
Vajon mire a legkíváncsibbak a világháló rengetegében az idősebb emberek? Erről kérdezte társlapunk, az Új Dunántúli Napló Morvai Leventét, a Charter Informatika ügyvezetőjét, aki az első PC-k bejövetelétől, közel három évtizede foglalkozik idősek számítástechnikai oktatásával, okostelefonok, laptopok korhoz passzoló használatával.
A családi hírek mellett sok hasznos információ jut el az idősekhez mobiltelefonon keresztül Illusztráció: Shutterstock
– Mi döbbenti rá leginkább a 60 pluszosokat, hogy pótolnivalójuk van informatikai ismeretekből?
– Ehhez érzelmi töltés kell, például gyerekek, unokák elköltözése, hogy a rendszeresen ingyenes kommunikáció megvalósuljon. Kezdetben ennek megfelelően a Skype-használat volt a fő irány, de ma már szinte minden vonalon az okostelefon működése jelenti a fő tananyagot.
– Hogy zajlik egy tanfolyam?
– Gyakorlatilag mindegy, hogy milyen hardverrel – okostelefonnal, PC-vel, tablettel vagy laptoppal – érkezik valaki. Itt jegyzem meg, az eszközöket a családtagok szerzik be, így a leggyakoribb megoldás, hogy a fiatalok lecserélt okostelefonja (az érkezők háromnegyedénél ez az eszköz), elavultabb tabletje, laptopja vándorol az idősebb családtagokhoz. Kiemelnék egy fontos tényezőt! Az idősek többsége attól fél, hogy elrontja a készüléket, ha valamit rosszul csinál. Nos, a felhasználói programok úgy vannak kialakítva, hogy ez szinte lehetetlen, maximum elállíthatnak beállításokat, ami gyorsan korrigálható.
– Mi a fő tudásigény?
– Egyértelműen a Facebook kezelése. Mert az idősebb generáció ki van éhezve személyes információkra. Olyan ez, csak sokkal szélesebb térben, mint amikor régen az idősebb asszonyok a faluban kiültek a ház elé az utcán, és egymással átbeszélték, hogy kivel mi történt a környéken. Mert a Facebook ezen túl a rokonokról, barátokról, ismerősökről is rengeteg új hírt lehoz. Egyébként 40 évnél van egy határvonal, az ennél idősebbek a közösségi háló fő használói, a fiatalabbak pedig, mivel nem szeretnék, ha a szülők tudnák, hogy hol bóklásznak a neten, inkább a TikTokot, a Twittert, az Instagramot és a csetelést kedvelik.
– És az e-mailezés?
– Érdekes módon az idősebbeknek ez nagyon nem jön be, többnyire mégis kénytelenek elsajátítani a működését, mert rengeteg külső infó és családi üzenet így érkezik hozzájuk, sőt a szolgáltatók is egyre több közérdekű dolgot így továbbítanak.
– Mi a helyzet a netes pénzügyek intézésével?
– Ez ugyancsak került terület, bizalmatlanok az idősebbek a gépi pénzfizetéssel szemben. Megtanulják, de nem gyakorolják, nincsenek még rákényszerülve. Persze a vásárlásoknál a házhoz szállítási díj is lehet némileg visszariasztó. Az ilyen nagyobb tételek megvételét inkább a gyerekeken keresztül intézik.
– És mi a helyzet a videómegosztó csatornákkal? Használják azokat is?
– Az nagyon megy az okostelefonon is a körükben, érdekes, rövid tartalmakat keresve. A streamingelés viszont még nem trendi, a filmeket inkább a tévén át nézi ez a korosztály, a klasszikus nagy képernyős élmény miatt.
– Tapasztalatai szerint mi a különbség a férfi- és a női érdeklődést illetően?
– Az idősek körében az okostelefonok nyolcvan százalékát nők használják. Családon belül pedig többnyire a pároknak csak az egyik tagja sajátítja el az eszközkezelés lényegét. Így pedig a családi kommunikáción túl (itt a Skype helyét mindinkább átveszi a Messenger) még egy igen fontos terület futott fel: a főzés, a netes receptek.
– Milyen szintű gép kell mindehhez?
– Az olcsóbb, forintos okostelefonok már alkalmasak az alapigények kielégítésére. S itt említeném meg, azért ez a generáció is használ játékprogramokat. Például a két kedvenc a szúdoku és a pasziánsz, meg más memória- és logikai játékok.